Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2019
  3. Sada oběžných mincí 2019 - 20 Kč Rok měny stand
Zpět

Sada oběžných mincí 2019 - 20 Kč Rok měny stand

Cena (včetně DPH)
390 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41909-080


Roky 2018 a 2019, kdy Česká republika slaví 100. výročí vzniku Československé republiky a její měny, se Česká národní banka rozhodla oslavit mimořádným způsobem. Vedle pamětních mincí ze zlata a stříbra připravila hned šest speciálních variant oběžných dvacetikorun.

Trojice mincí vyražených v roce 2018 nese portréty zakladatelů republiky Tomáše Garrigue Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Mince s letopočtem 2019 jsou pak ozdobeny portréty nejvýznamnějších meziválečných finančníků Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše. To vše v podání akademického sochaře Vladimíra Oppla, autora klasické dvacetikoruny se svatým Václavem.

Není příliš pravděpodobné, že se tyto dvacetikoruny jednoho dne objeví v našich peněženkách. Kdo je chtěl získat, musel osobně navštívit jednu z poboček České národní banky (v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích) a vystát několikahodinovou frontu. Zájem Čechů o drobnou památku na významná jubilea byl enormní a někteří neváhali před pobočkami ČNB v sychravém počasí stanovat, aby se ujistili, že se na ně dostane. Každý zájemce měl navíc nárok na pouhé tři mince od každého ze šesti motivů, přičemž celkový emisní náklad čítal šestkrát 200 tisíc kusů.

Z důvodu enormního zájmu vychází šestice mincí v provedení standard také v podobě ucelené sady, kterou pro Českou národní banku vyrobila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Váha
70 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
41909-080
Datum emise
červenec 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka