Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro investory
  3. Investiční mince Český lev
  4. Sada tří 1oz stříbrných investičních mincí …
Zpět

Sada tří 1oz stříbrných investičních mincí Český lev 2018 standard

Cena (včetně DPH)
2 290 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
75663-750


Zlaté spoření měsíčně od 500 Kč

Český lev 2018

Mince České mincovny „Český lev“ jsou první ryze investiční mince ražené v České republice. Vycházejí v zahraniční licenci a jsou dostupné v řadě hmotností, mezi kterými pochopitelně nemůže chybět jedna trojská unce ryzího stříbra. Praktický investiční set se skládá ze tří uncových stříbrných mincí.

Trojská unce dostala své jméno nikoli podle bájného města Tróje, známého ze starých řeckých pověstí, ale podle francouzského města Troyes [trua]. Sídlo na Seině bylo od nepaměti střediskem obchodu a drahé kovy – zlato i stříbro – v jednotkách odpovídajících trojské unci se zde směňovaly již ve středověku. Netrvalo dlouho a tato standardizovaná hmotnost se rozšířila do celého světa – například angličtí kupci v Troyes působili již v 9. století našeho letopočtu. Jedna trojská unce, kterou lze převést na 31,1034768 gramů, je dodnes celosvětově platnou měrnou jednotkou v oblasti mezinárodního obchodování s drahými kovy.

Autorem vlastenecké předlohy investiční mince se stal světoznámý designér Jaroslav Bejvl. Jako hlavní motiv reverzní strany zvolil symboly české státnosti: dvouocasého lva, plamennou orlici na štítu a Svatováclavskou korunu. Do reliéfní podoby však svůj výtvarný návrh převést nestihl – ve věku 75 let nás navždy opustil, a tak se jeho posledního rozpracovaného díla ujal mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta, kterými jsou jméno a portrét královny Alžběty II. a nominální hodnota 2 DOLLARS (NZD). Kompozici averzu doplňuje lipová ratolest.

Set tří mincí
je určený pro spoření do stříbra.

Materiál
Stříbro
Váha
93,3 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75663-750
Emisní náklad
300 ks
Balení
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Nominální hodnota
2, 2, 2 NZD