Sada zlatých dukátů sv. Václava se zlatým certifikátem 2022 proof

Sada zlatých dukátů sv. Václava se zlatým certifikátem 2022 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
70 ks
Cena
149 000 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Nejrůznější dukáty svatého Václava hrají v historii českého mincovnictví výjimečnou roli. Česká mincovna k nim v roce 2022 přidala novou sadu čtyř zlatých ražeb, která vedle 1, 3 a 5-dukátu obsahuje ještě 10-dukát, který je samostatně neprodejný.

Příběh o tom, jak byl přemyslovský kníže Václav zrazen a zavražděn svým bratrem Boleslavem, se stal nedílnou součástí naší národní identity a je předáván z generace na generaci již po tisíc let. Tragická smrt dala vzniknout řadě legend, díky nimž se Václav stal jedním z nejoblíbenějších svatých, patronem české země a jediným českým světcem, jehož svátek je součástí celosvětového kalendáře římskokatolické církve. Není proto divu, že mu napříč historií vzdalo hold množství uměleckých děl – mezi nimi i zlaté dukáty, které nechávali razit čeští králové i českoslovenští ministři financí. Na tuto slavnou tradici navazují novodobé zlaté dukáty České mincovny…

Autorem čtyřdílné sady se stal medailér Mgr. Petr Horák. Zlatý 1-dukát nese svatého Václava v podobě rytíře s korouhví, na které je vyobrazena plamenná orlice. Zlatému 3-dukátu vévodí národní patron coby zbožný kníže a světec, kterého doprovází dvojice andělů. Zlatý 5-dukát představuje svatého Václava jako mučedníka, přičemž okolní motivy – rytířská přilbice, hrozen vína, obilné klasy, rotunda a ruka krmící nemohoucího – odkazují na Václavovy ctnosti, mezi kterými vynikaly rytířskost, zbožnost, mravnost a soucit. Zlatý 10-dukát předkládá svatého Václava jedoucího na koni – výjev ne nepodobný proslulé soše z Václavského náměstí. Reverzní stranu, která je společná všem čtyřem ražbám, pak beze zbytku vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč. Kompozici reverzu dotváří ještě letopočet 2022.

Sada, jejíž náklad čítá pouhých 70 kusů, je uložena do luxusní dřevěné etue a opatřena unikátním certifikátem pokrytým vrstvou ryzího zlata.

U tohoto produktu je nastaveno maximální povolené množství na zákazníka 2 kusy.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42219-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
66,32 g
Průměr
0 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...