Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Sběratelská dřevěná etue na čtyři zlaté mince Doba Jiřího z Poděbrad

Cena (včetně DPH)
990 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
E-138V4-2425-03
Sběratelská série


Doba Jiřího z Poděbrad

Jiří z Poděbrad nebyl obyčejným králem. Stal se jediným českým monarchou, který nepocházel z panovnické dynastie, nýbrž z panského stavu domácí šlechty. Byl jediným husitským panovníkem v dějinách a zároveň se stal posledním ryze českým králem, jelikož všichni vládci, kteří spravovali české země po něm, byli příslušníky cizích dynastií.

V konkurenci Karla IV. či Přemysla Otakara II. je Jiří z Poděbrad často opomíjen – je však třeba dodat, že neprávem. Byl totiž panovníkem doslova evropského významu a mnohé jeho skutky, které se staly námětem sběratelské minisérie České mincovny „Doba Jiřího z Poděbrad“, dalece předběhly svou dobu. Král Jiřík se na zlatých mincích představuje v následujících úlohách: 

  • Král dvojího lidu
  • Diplomat míru
  • Hospodář Českého království
  • Manžel a otec


Sbírku čtyř mincí si můžete uložit do této zdobené dřevěné etue. Korunovaný portrét Jiřího z Poděbrad na víčku je inspirován dřevořezem v kronice Martina Kuthena ze 16. století. Nápis na čelní straně „GEORGIVS PRIMVS DEI GRATIA REX BOEMIE“ (Jiří z Poděbrad, z boží milosti král český) vychází z dobového groše. Tři pruhy na bočnicích pak odkazují na erb rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad, jehož byl Jiří příslušníkem.

Součástí krabičky je také ilustrovaná příloha s původními kresbami autora minisérie ak. soch. Michala Vitanovského.

 

Váha
318 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
E-138V4-2425-03
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne