David Kružliak

29.11.2023

Ako ste sa dostali k práci na minciach a medailách?

V dětství jsem kreslil a modeloval, takže v tomto směru jsem měl k výtvarné činnosti blízko. Při výběru školy jsem uvažoval, že půjdu na nějakou výtvarnou školu, a díky učitelům jsem objevil Střední uměleckoprůmyslovou školu u nás v Jablonci nad Nisou. Právě tam jsem studoval Ruční rytí, které mě bavilo a naplňovalo. Na škole jsem se seznámil s uměním reliéfu a modelováním sochy. To mě hodně oslovilo a tuto dovednost jsem si chtěl rozšířit i na zdejší Vyšší odborné škole, na kterou jsem se po maturitě přihlásil a kde jsem studoval obor Ražená medaile a mince.

Pamätáte si na svoju prvú realizáciu pre Českú mincovňu?

Ano, bylo to v roce 2017, kdy jsem byl student Vyšší odborné školy. Má první realizace pro Českou mincovnu byla v rámci klauzurní práce – šlo o žeton do sady oběžných mincí na téma Karlovarský kraj a Karlovy vary.

Dokázali by ste spočítať, koľko ste už za svoju kariéru vytvorili návrhov na mince a medaily?

V začátcích kariéry medailéra jsem ještě věděl, kolik návrhů jsem vytvořil. Teď ale nemám tušení. Realizací mám v tuto chvíli devětadvacet.

Ktorá zákazka od Českej mincovne vás potešila najviac? Na ktorú najradšej spomínate?

Řekl bych, že s největší chutí jsem dělal návrh na pětašedesátimilimetrovou stříbrnou minci z cyklu Bohové světa, jejímž motivem byl Osiris. Dále nejvíce vzpomínám na realizaci série stříbrných medailí s motivem Panny Marie sedmibolestné. Práce s figurální kompozicí byla pro mě výzvou a posunula mě vpřed.

Aká tematika je vám najbližšia?

Kdybych si měl vybrat, určitě by to byla témata, která nejsou přesně definovaná a která autorovi při tvorbě dovolují využít fantazii – z mých dosavadních realizací to byli Osiris, svatí patroni či sova moudrosti. Každé téma je pro mě něčím zajímavé a při každé tvorbě získávám nové poznatky a zkušenosti. Naopak jediné, co mě příliš neoslovilo, je válečná tematika.

Ako hľadáte inšpiráciu pre svoju tvorbu? Kde najradšej tvoríte?

Inspiraci hledám všude kolem sebe. Velkou inspirací jsou pro mě mí kolegové a učitelé. Rád sleduji tvorbu současných výtvarníků a také světových medailérů. Při tvorbě návrhu je důležité seznámit se s tématem, získat co nejvíce informací a přemýšlet nad zadáním. Návrhy kreslím doma v obýváku, kde mám svůj pracovní kout. Nápady přicházejí často nečekaně a obvykle ve chvíli, kdy nemám po ruce tužku a skicák.

Máte nejaký tajný sen – niečo, čo by ste chceli dosiahnuť a čo by ste označili za vrchol v kariére medailéra?

Tajný sen bych měl, ale to by už nebylo tajemství, kdybych ho prozradil. Nicméně rád bych pokračoval s tvorbou návrhů pro Českou mincovnou, a to i proto, že zde s řadou lidí spolupracuji. Právě tato činnost mě nejvíce naplňuje a je pro mě zároveň koníčkem a prací, u které dokážu vypnout. Chci nadále zdokonalovat své znalosti v sochařině a vyzkoušet nová témata – portréty, medaile pro známou osobnost, autorství některé investiční mince.

2023

Česká mincovna
Loading...