MgA. Tereza Eisnerová

22.11.2023

Ako ste sa dostali k práci na minciach a medailách?

Už během studií na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru figurálního sochařství a medaile jsem se vedle plně plastických sochařských kompozic věnovala ve větší míře i reliéfu. Velkou výzvou pro mě byl hlavně ten nízký, který je nejnáročnější. Odtud už bylo k medaili poměrně blízko. Ještě během studia jsem se začala účastnit soutěží ČNB a od té doby se mincím a medailím věnuji kontinuálně, paralelně s volnou sochařskou tvorbou.

Pamätáte si na svoju prvú realizáciu pre Českú mincovňu?

První realizací byla pamětní mince malíře Kamila Lhotáka z roku 2012. Tehdy to nebyla přímá zakázka – můj návrh zvítězil v soutěži ČNB a byl vybrán pro realizaci v České mincovně. Dodnes mám tuto minci velmi ráda.

Dokázali by ste spočítať, koľko ste už za svoju kariéru vytvorili návrhov na mince a medaily?

Úplně přesným číslem si nejsem jistá, ale do této chvíle jsem vytvořila přibližně 250 definitivních sádrových modelů. Sama bych je ráda viděla pohromadě, například na výstavě. Realizovaných mincí v kovu mám nyní 38. Je škoda, že návrh, který se nerealizuje, už potom často nikdo neuvidí, přitom je za ním velké úsilí i čas.

Ktorá zákazka od Českej mincovne vás potešila najviac? Na ktorú najradšej spomínate?

Mám ráda dramatické kompozice, a proto ráda vzpomínám na minci s motivem indické bohyně Kálí, jejíž hrůzostrašná podoba s tesáky, náhrdelníkem z lebek a uťatou hlavou démona v jedné ze čtyř rukou mi umožnila vnést do návrhu pořádnou dávku exprese. Ze stejného důvodu vzpomínám i na minci s motivem archanděla Michaela zápasícího s Ďáblem. Dramatická změť těl a křídel v perspektivních zkratkách byla jednou z nejnáročnějších kompozic, kterou jsem kdy vytvořila.

Aká tematika je vám najbližšia?

Nejraději mám portréty a zvířata, což jsou témata, která často uplatňuji i ve své volné sochařské tvorbě. Jako absolventka ateliéru figurálního sochařství na pražské AVU mám k zobrazování lidského či zvířecího těla dlouhodobě velmi blízko. Zajímá mě anatomie, zachycení pohybu, výraz, …

Ako hľadáte inšpiráciu pre svoju tvorbu? Kde najradšej tvoríte?

Nejvíce mě inspiruje tvarosloví přírody – to je zcela nevyčerpatelná zásobárna forem. Samozřejmě také zkoumám práce velkých sochařů minulosti, jejich přístupy, způsoby modelace, kompozice, … Dnes se jim dokáže přiblížit jen málokterý autor. Při práci na konkrétní zakázce si potom připravuji podrobné rešerše, aby finální návrh splňoval nejen estetické nároky, ale aby fungoval i v historickém kontextu. V současné době tvořím v relativně malém ateliéru. Do budoucna doufám ve větší prostor, ve kterém bych se, kromě medailí a drobné plastiky, mohla vrátit i k rozměrnějším sochařským kompozicím.

Máte nejaký tajný sen – niečo, čo by ste chceli dosiahnuť a čo by ste označili za vrchol v kariére medailéra?

Nějakou velkou medailérskou metu asi nemám, spíš bych v budoucnu chtěla zrealizovat některá témata, která jsou mi blízká – například houby, mytická zvířata nebo podmořský svět. Líbila by se mi možnost tato témata zpracovat jako sérii, například Dukátovou řadu, abych mohla motivy postupně rozpracovat ve vícero kompozičních variantách.

2023

Česká mincovna
Loading...