Petra Brodská, DiS.

30.11.2023

Ako ste sa dostali k práci na minciach a medailách?

Vždycky mě bavilo modelovat a něco tvořit. Učitel modelování na střední škole v Liberci mi pro pokračování studia doporučil jabloneckou VOŠku s oborem Ražená medaile a mince. A už jsem u toho tak nějak zůstala.

Pamätáte si na svoju prvú realizáciu pre Českú mincovňu?

Jako by to bylo včera! Jednalo se o projekt lokálních platidel. Pilotní byla mince pro Jablonec – 40 jabloneckých grešlí – a bylo to formou školní soutěže. To jsem se takhle chtěla v pátek odpoledne vytratit ze školy nepozorovaně dřív, ale co čert nechtěl, dva učitelé na mě zrovna čekali pod schody, přede dveřmi. Dost se mi ulevilo, když místo napomenutí za předčasný odchod přišla gratulace za výběr k realizaci.

Dokázali by ste spočítať, koľko ste už za svoju kariéru vytvorili návrhov na mince a medaily?

Pár už jich bude, asi bych se nedopočítala.

Ktorá zákazka od Českej mincovne vás potešila najviac? Na ktorú najradšej spomínate?

Vzpomínám na Petřín ze série rozhleden, což byla jedna z mých prvních medailí z drahého kovu. A na Jezulátko, kde bylo jediné kritérium zadání – „zlatá pětiuncová mince“. Takže kromě designu jsem vymýšlela i samotné téma.

Aká tematika je vám najbližšia?

Mám ráda technická témata, hlavně auto-moto.

Ako hľadáte inšpiráciu pre svoju tvorbu? Kde najradšej tvoríte?

Ve většině případů je potřeba začít studiem konkrétního tématu. Ujasnit si „momenty“, které jsou důležité a které chci nějak zpracovat dál. Než si sednu s tužkou k papíru, dopředu si rozmýšlím a skládám v hlavě různé možnosti. Výhodou je, že to lze praktikovat najednou s rutinními denními činnostmi, jako takové dva v jednom, jen jsem občas trochu roztržitá. Na samotné tvoření ale potřebuji klid a pohodu.

Máte nejaký tajný sen – niečo, čo by ste chceli dosiahnuť a čo by ste označili za vrchol v kariére medailéra?

Kdybych ho prozradila, už by to nebyl tajný sen! Ale mohu prozradit, že se týká experimentování s jinými technikami a výtvarnými disciplínami.

2023

Česká mincovna
Loading...