Slov. mince 5 EUR 2022 Kamzík horský tatranský stand

Slov. mince 5 EUR 2022 Kamzík horský tatranský stand

Stav skladu
Skladem
Cena
190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Třetí emise z cyklu pamětních euromincí, který je věnovaný slovenské fauně a flóře, připomíná kamzíka horského tatranského.

Kamzík horský tatranský
je symbolem slovenských hor. Na celém širém světě totiž žije pouze ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Od 18. století se počty tohoto ohroženého druhu snižovaly – nejprve v důsledku pořádání honů a pasení dobytka, později kvůli změně klimatu a turistice. Dobrou zprávou je, že díky ochranářskému úsilí kamzíků utěšeně přibývá… Tyto divoké horské kozy jsou odolné, ale zároveň velmi plaché. Když se cítí v ohrožení, uchylují se do skalnatého terénu, který jim poskytuje životně důležité útočiště před dravými šelmami a lidmi. Stáda se vyskytují v nadmořských výškách od 1200 do 2650 metrů, což odpovídá výšce Lomnického štítu. Stavba těla kamzíků s prodlouženýma zadníma nohama a speciálními kopyty je k pohybu v náročném terénu dobře přizpůsobena, ale jejich oblíbeným stanovištěm jsou především travnaté svahy. Přes léto se živí rostlinami a v zimě z kamenů okusují lišejníky a mech.

Slovenský medailér Karol Ličko umístil na averzní stranu mince kamzíka stojícího na skále, pod kterou roste chráněný plesnivec alpský. Reverzní strana pak předkládá detail kamzíkovy hlavy se skalami v pozadí. V reliéfu mince najdete ještě slovenský státní znak, nápis SLOVENSKO, letopočet emise 2022, nominální hodnotu 5 EURO a slovensko-latinský název poddruhu KAMZÍK VRCHOVSKÝ TATRANSKÝ – RUPICAPRA RUPICAPRA TATRICA.

Pamětní minci z obecných kovů vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
85079-810
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Měď
Ryzost
750 / 1000
Váha
19,1 g
Průměr
25,75 mm
Česká mincovna
Loading...