Stříbrná absolventská medaile - Karlova univerzita proof

Stříbrná absolventská medaile - Karlova univerzita proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2020
Cena
2 290 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Titulární medaile

Všem studentům a absolventům Karlovy univerzity, ale také obdivovatelům odkazu Karla IV. udělá radost stříbrná pamětní medaile České mincovny.

Karel IV.
byl osvícený panovník, který si dobře uvědomoval význam vzdělanosti národa, a svým poddaným proto zajistil první vysoké učení v českých zemích. Jedna z nejstarších evropských univerzit – nejstarší severně od Itálie a východně od Paříže – si záhy získala mezinárodní uznání a její dějiny jsou dějinami naší vlasti. Byla úzce spjata s mistrem Janem Husem a jeho reformním hnutím, s vládou Rudolfa II., který z Prahy vytvořil metropoli vzdělanosti, s protihabsburskou opozicí, která vyústila ve třicetiletou válku, s jarem národů, slovanskou emancipací a vznikem samostatného Československa i s bojem proti útlaku totalitních režimů 20. století. Dnes se Karlova univerzita řadí do prestižního klubu 300 nejlepších vysokých škol světa a stříbrná pamětní medaile bude jejím absolventům navždy připomínat, jak pyšní mohou být na své vzdělání.

Reliéf medaile je dílem dvou mladých medailérů Daniela Antoniho a Martina Pospíšila. Reverzní strana je beze zbytku věnována vyobrazení univerzitní pečeti. Karel IV. na ní klečí před svatým Václavem, kterému s úctou podává zakládací listinu vysokého učení. Po stranách symbolického výjevu se nacházejí erby krále římského a českého a goticky vyvedený opis uvádí SIGILLUM UNIVERSITATIS SCOLARIUM STUDII PRAGENSIS (pečeť studentské obce pražského učení). Averzní strana předkládá korunovaný portrét Karla IV. obklopený česko-latinským opisem KARLOVA UNIVERZITA – UNIVERSITAS CAROLINA. Vlevo od portrétu je umístěn císařský monogram Karla IV., vpravo pak iniciála K ze zakládací listiny univerzity. Dekorativní pozadí averzu navazuje na výtvarné řešení univerzitní pečeti.

V nabídce České mincovny najdete také variantu medaile, na kterou lze na přání vyrýt text.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31512-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
VOŠ
Autor reverzu
VOŠ
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...