Stříbrná dvouuncová investiční mince Český lev 2020 stand

Stříbrná dvouuncová investiční mince Český lev 2020 stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2020
Emisní náklad
4450 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Český lev 2020

„Čeští lvi“ – řada investičních mincí ražených v České mincovně pod zahraniční licencí – vycházejí v několika různých provedeních. Jednou z variant je dvouuncová stříbrná mince vyražená v neobvyklém provedení „piedfort“.

Produktová řada Český lev je velice pestrá. Obsahuje ražby ze zlata i stříbra. Jejich hmotnosti odpovídají násobkům a podílům trojské unce, přičemž jedinou výjimku tvoří největší mince, které váží celý jeden kilogram. Základním provedením, ve kterém jsou mince raženy, je „standard“ vyznačující se matným povrchem. Vybrané varianty se pak objevily v provedení „reverse proof“, které vyniká matnou mincovní plochou a leštěným reliéfem. Dalším speciálním typem ražby, který rozšířil lví řadu, je tzv. „piedfort“. Mince s tímto označením mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou hmotnost při zachování průměru, což znamená, že disponují dvojnásobnou tloušťkou. Ražby tohoto typu se poprvé objevily ve 12. století ve Francii a v současné době zažívají ve světě velký boom mezi investory i sběrateli.

V roce 2020 dostaly všechny varianty investičních mincí České mincovny nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Vedle českého lva v netradičně realistickém podání předkládá reverzní strana stříbrné mince ještě další dva symboly české státnosti – Svatováclavskou korunu, která spočívá na hlavě dvouocasé šelmy, a orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana nese atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí – tj. portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Celkový emisní náklad mince čítá 5500 kusů – z toho 4450 kusů je k dispozici samostatně v ochranné kapsli. Dalších 1000 kusů je uloženo do speciálního číslovaného balení a zbývajících 50 kusů je součástí ucelené sady stříbrných mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75707-750
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
37 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...