Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Nejnovější produkty
  4. Stříbrná medaile České pečetě - Bohuslav ze …
Zpět

Stříbrná medaile České pečetě - Bohuslav ze Švamberka stand

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31430-723
Sběratelská série


České pečetě

Čtvrtá stříbrná medaile zkrášlená patinou z cyklu České mincovny České pečetě uzavírá kapitolu věnovanou šlechtě. Připomíná příběh Bohuslava ze Švamberka.

Životopis Bohuslava ze Švamberka, sedmého toho jména v jeho rodě, ilustruje složitost postavení české šlechty v druhé polovině 15. století. Po počátečních sympatiích k Jiřímu z Poděbrad se Bohuslav stal jedním ze zakladatelů Jednoty zelenohorské, která se proti zvolenému králi vojensky obrátila. Toto nepřátelství šlechtice zavedlo do vězení, ale později byl propuštěn. Po Jiříkově smrti Bohuslav vedl, coby nejvyšší hejtman protikrále Matyáše Korvína, boj proti Vladislavu Jagellonskému. Po čase se však stal nepohodlným a Korvín ho nechal uvěznit v Uhrách. Švamberkův neklidný život ukončila smrt roku 1490 – to už byl ale opět na svobodě a doma na svém panství.

Reverzní strana pamětní medaile nese portrét Bohuslava ze Švamberka, který je – stejně jako jeho loajalita – rozpolcený. Jedna polovina portrétu je doplněna českým erbem, druhá erbem uherským. Kompozici reverzu dotváří ještě kruhové logo kolekce a opis, který uvádí jméno a datum úmrtí šlechtice. „Pečeť pána ze Švamberka na averzní straně medaile je tvarově tradiční a obsahově jednoduchá. Nese opis provedený v gotické fraktuře a rodový erb s labutí ve štítu i v klenotu. Erb je erbem mluvícím – to znamená, že použitá symbolika napovídá jméno jejího nositele. Rod totiž přijal jméno Švamberk z německého pojmenování labutě Schwann,“ vysvětluje autor medaile ak. soch. Michal Vitanovský.

Medaile je uložena do speciálního balení s průvodním slovem autora.

Materiál
Stříbro
Váha
42 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
31430-723
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
srpen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Patina
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna