Stříbrná medaile České pečetě - Vítek III. z Prčice a Plankenberka stand

Stříbrná medaile České pečetě - Vítek III. z Prčice a Plankenberka stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

České pečetě

Cyklus České mincovny České pečetě, který na naše dějiny nahlíží unikátní optikou světa sfragistiky, je tvořen stříbrnými medailemi zkrášlenými patinou. Po dvojici ražeb věnovaných našim panovníkům otevírá třetí emise kapitolu připomínající svébytnou společenskou vrstvu středověkého světa – šlechtu – zastoupenou Vítkem III. z Prčice a Plankenberka.

Počátky mocného rodu Vítkovců sahají do druhé poloviny 12. století a jsou spojeny s heraldickou pověstí o dělení růží, podle které Vítek I. z Prčice podělil svých pět synů růžemi různých barev. Jeden ze synů – Vítek III. z Prčice a Plankenberka, který od otce dostal stříbrný štít s červenou růží – je považován za zakladatele rodu pánů z Rožmberka. Jeho pečeť, která se dochovala v jediném exempláři, patří mezi takzvané pěší pečetě štítového tvaru. „Z hlediska ikonografie je zajímavý štít normanského typu, který tvoří neobvyklý celkový tvar pečetě. Výzbroj stojící postavy urozeného středověkého bojovníka se skládá z dalšího štítu, kopí s praporcem a hrncové přilby odpovídající 13. století. Zbroj rytíře kryje svrchní suknice zvaná surcot. V opisu je pak vedle křestního jména WITKO uveden ještě německy znějící predikát DE PLANKHINBERC,“ vysvětluje autor medaile a znalec české historie ak. soch. Michal Vitanovský.

Zatímco averzní strana ražby je věnována rekonstrukci dobové pečeti, reverzní strana předkládá klečícího šlechtice, který od otce za přítomnosti čtyř bratrů přebírá heraldický štít. „Vítek III. z Prčice, který zemřel po roce 1244, žil v době chudé na písemné památky, a proto o něm víme jen velmi málo. Tato scéna však může mít reálné jádro, i když není doložena písemnými prameny,“ dodává Michal Vitanovský. Kompozici reverzu dotváří ještě opis a kruhové logo kolekce.

Medaile ze sběratelského cyklu je uložena do speciálního balení, které obsahuje kresby a průvodní slovo autora.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31398-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...