Stříbrná medaile České pečetě - Bohuslav ze Švamberka stand

Stříbrná medaile České pečetě - Bohuslav ze Švamberka stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2019
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 290 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

České pečetě

Čtvrtá stříbrná medaile zkrášlená patinou z cyklu České mincovny České pečetě uzavírá kapitolu věnovanou šlechtě. Připomíná příběh Bohuslava ze Švamberka.

Životopis Bohuslava ze Švamberka, sedmého toho jména v jeho rodě, ilustruje složitost postavení české šlechty v druhé polovině 15. století. Po počátečních sympatiích k Jiřímu z Poděbrad se Bohuslav stal jedním ze zakladatelů Jednoty zelenohorské, která se proti zvolenému králi vojensky obrátila. Toto nepřátelství šlechtice zavedlo do vězení, ale později byl propuštěn. Po Jiříkově smrti Bohuslav vedl, coby nejvyšší hejtman protikrále Matyáše Korvína, boj proti Vladislavu Jagellonskému. Po čase se však stal nepohodlným a Korvín ho nechal uvěznit v Uhrách. Švamberkův neklidný život ukončila smrt roku 1490 – to už byl ale opět na svobodě a doma na svém panství.

Reverzní strana pamětní medaile nese portrét Bohuslava ze Švamberka, který je – stejně jako jeho loajalita – rozpolcený. Jedna polovina portrétu je doplněna českým erbem, druhá erbem uherským. Kompozici reverzu dotváří ještě kruhové logo kolekce a opis, který uvádí jméno a datum úmrtí šlechtice. „Pečeť pána ze Švamberka na averzní straně medaile je tvarově tradiční a obsahově jednoduchá. Nese opis provedený v gotické fraktuře a rodový erb s labutí ve štítu i v klenotu. Erb je erbem mluvícím – to znamená, že použitá symbolika napovídá jméno jejího nositele. Rod totiž přijal jméno Švamberk z německého pojmenování labutě Schwann,“ vysvětluje autor medaile ak. soch. Michal Vitanovský.

Medaile je uložena do speciálního balení s průvodním slovem autora.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31430-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...