Stříbrná medaile České pečetě - Opat Strahovského kláštera v Praze stand
Stříbrná medaile České pečetě - Opat Strahovského kláštera v Praze stand
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
České pečetě
Šestá stříbrná medaile zkrášlená patinou z cyklu České mincovny České pečetě uzavírá kapitolu připomínající představitele katolické církve. Je věnována opatovi Strahovského kláštera.
Křesťanské kláštery hrály v historii středověké Evropy nezastupitelnou roli – byly totiž centry osvěty, odkud se do většinou pusté krajiny šířila civilizace. To platilo i pro premonstrátský klášter, který roku 1143 – pouhé dvě dekády po založení řádu ve Francii – vznikl na západním okraji Prahy. Mimořádné postavení zajistilo Strahovskému klášteru přemístění ostatků svatého Norberta, zakladatele řádu, z Magdeburgu právě na Strahov, ke kterému došlo roku 1627.
„Pečeť opata Strahovského kláštera na první pohled překvapí svým tvarem – složitá kompozice figur a architektury je vepsána do takzvané mandorly. Za pozornost stojí suverenita, s jakou autor využil detailů gotické architektury, které člení plochu pečeti. Horní dvě třetiny vyplňuje postava Madony s dítětem adorovaná dvojicí andělů a ve spodní části klečí premonstrátský opat s berlou. I když v opisu není uvedeno jeho jméno, víme, že to byl Dětřich II. Svůj úřad zastával mezi lety 1304 a 1307. Osud ho tedy postavil do čela kláštera v jednom z těžkých období jeho existence. Roku 1306 byl zavražděn Václav III., poslední panovník z rodu Přemyslovců, a během nepokojů, které následovaly, byl klášter vypleněn. Nebylo to poprvé ani naposledy,“ vysvětluje autor medaile ak. soch. Michal Vitanovský. Také reverzní strana připomíná opata Dětřicha II.
Medaile je uložena do speciálního balení s kresbami a průvodním slovem autora.