Stříbrná medaile Národní hrdinové - Alois Rašín proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Alois Rašín proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2017
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

Po filozofovi a vojácích představuje sběratelská série Národní hrdinové ekonoma a politika. Takoví lidé nejsou v současnosti příliš oblíbení, protože bývají pokládáni za jedince, kteří myslí především na vlastní zisk a oběť ve prospěch vyššího celku je jim cizí. Alois Rašín, kterému náleží stříbrná medaile České mincovny, přitom ztělesňoval přesný opak této nepříliš pozitivní představy.

Za časů Rakouska-Uherska proslul Alois Rašín jako vlastenecký živel. Byl členem mladé generace českých politických aktivistů a byl odsouzen za protistátní činnost. Při pobytu v cele nelenil a věnoval se studiu národohospodářství, kterému později zasvětil celý svůj život. Po opuštění bran věznice rychle vystoupal do nejvyšších pater politiky. Když vypukla první světová válka, zapojil se do protihabsburského odboje a stal se zakladatelem tajné organizace nazvané Maffie, která shromažďovala informace pro zahraniční odbojáře. Tato činnost se mu měla stát osudnou – byl zatčen a odsouzen k smrti. Život mu však zachránil zásah vyšší moci. Císař František Josef I. ještě před vykonáním rozsudku zemřel a jeho nástupce nechtěl zahajovat vládu podepisováním ortelů smrti. Rašín byl propuštěn a stal se „národním mučedníkem“. Byl to právě on, kdo záhy formoval první samostatný stát Čechů a Slováků. Po vzniku Československa se stal ministrem financí a v duchu hesla „pracovat a šetřit“ dělal vše pro to, aby svou vlast udržel ekonomicky zdravou. Nedbal na to, že jeho politika narazila na tvrdý odpor – přesvědčený o správnosti svého počínání šel tehdy proti většinovému mínění. Jedním z lidí, kteří s Rašínem nesouhlasili, byl anarchokomunista Josef Šoupal – spáchal na ministra atentát, kterému 18. února 1923 podlehl. Rašínův odkaz však přetrval dodnes a ukázalo se, že právě jeho ekonomická opatření zachránila Československo před krachem.

„Pevný a nesmlouvavý pohled tvůrce československé měny je inspirovaný podobiznou Aloise Rašína z dvacetikorunové bankovky z roku 1926,“ vysvětluje autor medaile ak. soch. Jiří Dostál. Kompozici doplňují jméno ekonoma přerušené letopočtem narození a úmrtí 1867–1923 a jeho životní motto PRACOVAT A ŠETŘIT. Reverz pak obsahuje kolek měnové reformy, kotouček symbolizující minci a lipový list převzatý z československé bankovky. Koláž reverzu dotvářejí nápisy TVŮRCE ČESKOSLOVENSKÉ MĚNY, RAŠÍNOVA MĚNOVÁ REFORMA a ZASTŘELEN MLADÝM KOMUNISTOU.

Každá medaile se ukrývá ve výpravném balení v podobě knížky, která přibližuje Rašínův životní příběh. Autorem pojednání je přední český historik PhDr. Petr Koura, Ph.D.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31211-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...