Stříbrná medaile Národní hrdinové - Josef Toufar proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Josef Toufar proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

V cyklu České mincovny s názvem Národní hrdinové se postupně přestavují vlastenci, filozofové, vojáci, novináři, umělci, politici, studenti a také kněží. Jedním z nich je Josef Toufar, kterému vzdává hold stříbrná medaile.

Číhošťský farář Josef Toufar
patří z nejznámějším obětem komunistického teroru. Poté, co se 11. prosince 1949 při jeho bohoslužbě pohnul kříž na oltáři, byli věřící přesvědčeni, že jde o výstrahu před komunistickou ideologií či dokonce o předpověď konce vládnoucího režimu. Zvěsti o zázraku se rychle šířily a pro komunisty začala událost získávat nebezpečný mezinárodní rozměr. Dobrý páter, jenž sám ani pohyb kříže nezpozoroval, byl proto zatčen Státní bezpečností, osočen z podvodu, brutálně vyslýchán, nucen k doznání, že je agentem „zrádného Vatikánu“, a nakonec umučen k smrti. Takzvaný číhošťský zázrak se pak režim pokusil zneužít, aby zdiskreditoval katolickou církev. Neuspěl a Josef Toufar se snad již brzy dočká blahořečení… „Páter Toufar nám ukazuje, že každý poctivý kněz se může stát opravdovým hrdinou i mučedníkem. Zakusili jste již úpornou bolest, nesnesitelnou, která vám doslova bere rozum? Já ano, již párkrát ve svém životě. Oč větší musela být při mučení P. Josefa Toufara. Stačilo podepsat, přiznat: »Ano, byl jsem agentem Vatikánu, vše jsem zaranžoval.« Nepodepsal. Zde je velikost, hrdinství P. Josefa Toufara, a proto hovoříme o mučedníkovi, nejen o pasivní oběti bolševického teroru, říká kardinál Dominik Duka.

„Kompozici lícové strany dominuje portrét Josefa Toufara inspirovaný fotografií, na které soustředěný farář, s mírně sklopeným zrakem, odchází ze svého rodného domu ke své první mši svaté. Vyproofovaný opis uvádí ZA HLASEM TVÝM JSEM, PANE, ŠEL – část motta, které si Toufar k tomuto významnému dni zaznamenal do »modrého sešitku«. V pozadí vpravo je umístěn kříž. Nápis vlevo se skládá z místa a roku narození pátera ARNOLEC 1902, křestního jména JOSEF a písmena P., které je zkratkou jeho titulu. Příjmení TOUFAR, rozprostřené od ramene k hrudi, symbolizuje velikost a pevnost hrdinovy víry,“
vysvětluje akademický sochař Jiří Dostál. „Matné rubové straně dominuje kříž s textem 672 HODIN MUČENÍ KOMUNISTICKOU ZVŮLÍ KE SMRTI †1950 PRAHA. V pozadí je vyproofovaný šikmo nakloněný kříž připomínající událost, ke které došlo během Toufarova kázání v Číhošti. Vzedmutá vlna s textem POHŘBEN V ČÍHOŠTI 2015 připomíná tvar schránky s Toufarovými ostatky, které jsou uloženy v místním chrámu,“ dodává autor medaile.

Nedílnou součástí medaile je výpravné balení, které obsahuje pojednání odborníka na moderní české dějiny PhDr. Petra Koury, Ph.D. Kompletní sérii Národních hrdinů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31342-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...