Stříbrná medaile Národní hrdinové - Josef Štemberka proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Josef Štemberka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2019
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

V časech totality a války se v lidech probouzí hrdinství častěji než kdy jindy. Po řadě statečných vojáků a jednom neobyčejném humanitárním pracovníkovi se v cyklu Národní hrdinové představuje další muž, do jehož života zasáhla nacistická tyranie. Stříbrná medaile České mincovny připomíná lidického pátera Josefa Štemberku.

„Všichni obyvatelé ho měli rádi – jak občané v Lidicích, tak děti ve škole i učitelstvo. Když mu bylo možno, pomohl každému. Pan farář měl zlaté srdce. Podporoval chudé studenty na studiích. Po maturitě pomáhal jim opatřit místa. Byl velmi málomluvný, jeho duch však byl čilý, svými bystrými postřehy předčil nás všechny. S jeho láskou k národu byla spojena i láska ke spoluobčanům. Kdykoli kdokoli přišel, vždy mu byly farní dveře otevřeny. Odtud přinášeli si všichni občané pomoc ve svých nesnázích, porady v tísni hmotné i duševní. Od něho nikdo neodešel s prázdnem.“ Tak popsali Josefa Štemberku lidičtí farníci Antonie Škrdlová a Quido Jeřábek. Po dovršení 73 let měl páter odejít do zaslouženého důchodu. Lidice chtěl v květnu 1942 opustit a chystal se vrátit do rodného městečka, ale jeho nástupce ho požádal, zda by mohl v Lidicích ještě chvíli zůstat, než uzavře své záležitosti. Páter Štemberka souhlasil, a proto se v Lidicích nacházel i v době, kdy se nacisté rozhodli – jako odvetu za atentát na Reinharda Heydricha – tuto vesnici srovnat se zemí. Přestože z nejvyšších míst obdržel nabídku na záchranu, odmítl a rozhodl se připojit ke svým ovečkám, které doprovodil před hlavně popravčí čety. Sám byl pak zastřelen jako jeden z posledních lidických mužů…

Medaile je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála. „Lícové straně medaile dominuje čelní portrét posledního lidického faráře doplněný rozprostřeným vymatovaným křížem. Josef Štemberka jako DOBRÝ PASTÝŘ pokřižoval před zastřelením každého z lidických mužů – naposledy sám sebe. V opisu se nachází jméno pátera doplněné zkratkou tohoto titulu a nápis v pravé části medaile uvádí rok i místo jeho narození – 1869, PECKA. Na rubové straně pokračují životopisné údaje nápisem ZASTŘELEN 1942 SE 173 MUŽI a vyproofovaným slovem LIDICE. V horní části medaile je opět připomenut kříž – tentokrát v podobě lidického pomníku, který je symbolem utrpení,“ vysvětluje medailér.

Nedílnou součástí medaile je výpravné balení, které obsahuje odborné pojednání PhDr. Petra Koury, Ph.D., experta na české dějiny. Kompletní sérii věnovanou národním hrdinům si pak můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31338-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...