Stříbrná medaile Národní hrdinové - Sir Nicholas Winton proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Sir Nicholas Winton proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

Přestože Nicholas Winton nebyl československým občanem, jeho lidskost v nelidských časech se nesmazatelně zapsala do našich dějin. Právem mu proto náleží stříbrná medaile z cyklu České mincovny Národní hrdinové.

„Příběhy násilí a války, smlouvy uzavírané a porušované, koncentrační tábory a ostrakizace celých skupin se staly v denním tisku něčím tak běžným, že obyčejní lidé už úplně ztrácejí své běžné mravní zásady. Ještě před několika lety by zveřejnění zprávy o pár uprchlících bez státní příslušnosti nebo bez domova strádajících v zemi nikoho, když jim jeden stát odmítá vstup na své území a druhý je naopak vyhostil, skoro jistě lidi přimělo přinejmenším k tomu, aby se nad tím zamysleli. Dnes už si na takové tragédie zvykli do té míry, že je ani nenapadne uvažovat, jak by mohli podobné utrpení zmírnit. Rádi se považují za osoby, které nemají za současné dění ve světě pražádnou odpovědnost. Doufají, že to všechno nakonec dobře dopadne, ale do té doby nemohou nic dělat… V Čechách i na Slovensku dnes žijí tisíce dětí – některé nemají střechu nad hlavou a jsou o hladu, většina jich nemá státní občanství –, které nepochybně spojuje jedno: budou-li nuceny zůstat tam, kde jsou, nemají před sebou žádnou budoucnost, napsal v roce 1939 do novin muž, který se z britského makléře stal zachráncem 669 dětí z okupovaného území Československa, jimž v předvečer druhé světové války hrozil transport do koncentračního tábora. Vedle obětavosti vynikal Nicholas Winton také mimořádnou skromností – vždyť trvalo takřka 50 let, než se o jeho skutcích dozvěděla veřejnost. „Věnujete-li se práci humanitární nebo dobročinné povahy, neznamená to, že si zasloužíte titul dobrého člověka ani že jste v jakémkoli směru lepší než někdo, kdo se o takový druh práce nezajímá. Já naopak tu práci dělám, protože mi to činí potěšení, a tudíž mohu být klidně považován za požitkáře a zcela určitě za egoistu. Říkám to, protože si nemyslím, že by mi někdo měl za to, co dělám, děkovat,“ svěřil se Nicholas Winton.

„Kompozici rubové strany medaile protínají vodorovné pásy představující koleje, které navazují na lícovou stranu, s jakýmsi symbolickým vlakem s číslicí, která označuje počet zachráněných dětí. Nápis ZACHRÁNIL 669 DĚTÍ tvoří těsně semknutý kompakt obklopený Davidovou hvězdou. Nápis Z OKUPOVANÉHO ČESKOSLOVENSKA je doplněn prvky připomínajícími nacistický symbol, vysvětluje autor medaile ak. soch. Jiří Dostál. Averzní strana medaile předkládá portrét Nicholase Wintona z profilu doplněný anglickou vlajkou a textem SIR NICHOLAS WINTON, 1909–2015, KRYSTALICKÁ LIDSKOST.

Medaile je uložena do výpravného balení, které obsahuje odborné pojednání renomovaného historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., experta na české dějiny a odborného garanta celého projektu Národních hrdinů. Svou kolekci si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31340-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...