Stříbrná medaile Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
leden 2019
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

Jan Palach a Jan Zajíc – to jsou jména neodmyslitelně spjatá s bojem proti komunistické moci. Protože oba studenti sdíleli stejné ideály a oba si zvolili mučednickou smrt v plamenech, objevují se společně na stříbrné pamětní medaili z cyklu České mincovny Národní hrdinové.

Jan Palach a Jan Zajíc se patrně za svého života nikdy nesetkali. Kdyby k jejich setkání došlo, nejspíše by si velice rozuměli, protože měli nejen podobné povahové rysy, ale i podobné generační pocity a zážitky. Oba zažili nástup reforem známých jako pražské jaro a oba byli svědky probouzení občanské společnosti, aby pak na vlastní oči sledovali, jak politické elity opustily deklarované reformní myšlenky a veřejnost podlehla nátlaku tím, že se začala přizpůsobovat „novým pořádkům“. Oba mladí muži pak dospěli k závěru, že mohou vyburcovat národ z letargie a přivést jej zpět na cestu, která povede k opětovnému získání svobody, formou výjimečného protestu – sebeupálením. Jejich čin nebyl sebevraždou, ale sebeobětováním za osvobození národa z područí obnovujících se totalitních mechanismů. Ostatně Jan Zajíc to trefně vyjádřil v závěru své poslední básně tímto zvoláním: „Ve jménu života vašeho! – Hořím!

Právě tyto verše zvěčnil akademický sochař Jiří Dostál na reverzní straně medaile. Doplnil je plamenem, do kterého zakomponoval pěticípou hvězdu. Averzní strana pak nese tváře obou mladých mužů, jejich příjmení a společné křestní jméno. Data narození na averzu korespondují s daty úmrtí na reverzu.

Stříbrná medaile je uložena do speciálního balení v podobě knížky, která ukrývá tematické pojednání z pera uznávaného historika PhDr. Petry Koury, Ph.D.


 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31336-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...