Stříbrná mince 200 Kč 2019 Aleš Hrdlička stand

Stříbrná mince 200 Kč 2019 Aleš Hrdlička stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2019
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2019 uplynulo 150 let od narození Aleše Hrdličky, českého rodáka, který svůj život zasvětil studiu člověka po stránce fyzické, psychické, sociální i kulturní. Velkému vědci je při této příležitosti věnována stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v provedení standard.

Aleš Hrdlička pocházel z Humpolce, a přestože ho v dětství osud zavál do Ameriky, kde se stal celosvětově respektovaným antropologem, na svou starou vlast nikdy nezapomněl. Po vypuknutí první světové války se zapojil do boje za samostatnost Čechů a Slováků a díky svým politickým konexím se po boku T. G. Masaryka zasloužil o vznik republiky. Štědře pak podporoval československou vědu a v době, kdy se nad jeho krajany začala stahovat mračna nacismu, vytrvale bil na poplach. Na ohrožení poslední výspy demokracie ve střední Evropě neváhal upozorňovat na nejvyšších místech. Zároveň vystupoval proti zcestným nacistickým teoriím o nadřazené rase. Po letech usilovného bádání podpořeného řadou mezinárodních expedic totiž došel k závěru, že navzdory viditelným rozdílům mezi rasami „veškeré lidstvo jednoho původu jest“. Do své rodné vlasti se chtěl jednoho dne vrátit a dožít v ní, ale nebylo mu přáno. Otec moderní antropologie zemřel po srdečním infarktu v roce 1943 ve Washingtonu.

Podoba stříbrné mince je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Odborná komise České národní banky ocenila věrný portrét Aleše Hrdličky na reverzní straně a zajímavé vyobrazení evoluce člověka na averzní straně.

Všechny české mince se vyrábějí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
21908-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...