Stříbrná mince 200 Kč 2020 Božena Němcová stand

Stříbrná mince 200 Kč 2020 Božena Němcová stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
leden 2020
Cena
499 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná pamětní mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v provedení standard vychází u příležitosti 200. výročí narození Boženy Němcové. Nebo je to jinak?

Česká pamětní mince, která by připomínala jubileum narození Boženy Němcové, byla připravena k vydání již v roce 1995. Tehdy mělo jít o 175. výročí, ale mince nakonec nebyla vyražena. Jedním z důvodů byly opakovaně vyvolávané dohady o sporném datu narození nejslavnější české spisovatelky… Vídeňská matrika uvádí, že se Božena Němcová narodila 4. února 1820 jako nemanželské dítě Terezie Novotné a dostala jméno Barbora. Poté, co si Terezii vzal za manželku kočí Johann Pankl, přijal Barunku za vlastní a přestěhovali se do Ratibořic. Tam se k nim přistěhovala i Barunčina babička Marie Magdaléna Novotná, která se stala inspirací pro autorčino největší dílo. Datum spisovatelčina narození však zpochybňují školní matriky, podle kterých se narodila v roce 1817 či 1818, a někteří badatelé dokonce tvrdí, že mohla být šlechtického původu a pocházela z rodiny ratibořické vévodkyně Kateřiny Zaháňské… Ať už je pravda jakákoli, Česká národní banka se nakonec rozhodla respektovat zápis z vídeňské matriky, oprášila čtvrt století starý návrh mince a vydává ho u příležitosti 200. výročí narození Boženy Němcové.

Autorem reliéfu je jeden z nejznámějších českých medailérů – akademický sochař Jiří Harcuba – a není bez zajímavosti, že mince vychází až sedm let poté, co nás navždy opustil. Reverzní straně vévodí portrét Boženy Němcové v levém profilu doplněný jejím jménem a výročními letopočty 1820–2020. Averzní strana je věnována nominální hodnotě 200 Kč, nápisu ČESKÁ REPUBLIKA a heraldickým zvířatům z velkého státního znaku. To vše nese Harcubův nezaměnitelný rukopis.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22002-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...