Stříbrná mince 200 Kč 2020 Vydání čtyř pražských artikulů stand

Stříbrná mince 200 Kč 2020 Vydání čtyř pražských artikulů stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2020

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.
Orientační výkupní cena produktu je Microsoft.AspNetCore.Mvc.Rendering.TagBuilder. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

Od vydání čtyř pražských artikulů uplynulo v roce 2020 rovných 600 let. Tento program husitské revoluce připomíná stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě standard.

Čtyři pražské artikuly – politické a věroučné články, na kterých se shodli představitelé všech husitských frakcí – požadovaly svobodný výklad bible, přijímání podobojí, konec světského panování kněží a rovné trestání smrtelných hříchů. Byly výsledkem padesátiletého úsilí reformních teoretiků od Jana Viklefa přes Jana Husa po Jakoubka ze Stříbra a nezanedbatelný podíl na jejich formulaci měli pražští univerzitní mistři. Staly se základním zákonem husitství, ale pro svůj převratný charakter nemohly být nikdy v plnosti uplatněny – světských statků a vlivu se nehodlali vzdát ani husitští kněží a rovná trestní odpovědnost pro šlechtu a poddané byla ve středověké realitě trojího lidu nemyslitelná… Po úporných jednáních mezi basilejským koncilem a představiteli kališníků, která probíhala na konci husitských válek, tak nakonec došlo ke schválení jediného artikulu – Čechům bylo přiznáno přijímání z kalicha.

Vítězem výtvarné soutěže ČNB se stal akademický sochař Michal Vitanovský. Averzní straně jeho mince vévodí setkání husitů u jednacího stolu. Reverzní strana pak předkládá ikonické husitské zbraně a symboly jednotlivých artikulů – bibli, hostii a kalich, ruku odmítající peníze a váhy doplněné mečem.

Výhradním výrobcem všech českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22005-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...