Stříbrná mince 200 Kč 2021 František Kupka proof

Stříbrná mince 200 Kč 2021 František Kupka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce, kdy si připomínáme 150. výročí narození Františka Kupky, vychází stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která byla vyražena ve špičkové kvalitě proof.

František Kupka byl stejně pozoruhodný člověk jako umělec. Coby legionář se bil za vznik nové republiky – organizoval československé jednotky ve Francii, byl raněn na frontě, dosáhl hodnosti kapitána a byl oceněn Řádem důstojníka Čestné legie. Jako malíř, grafik a ilustrátor zase bojoval za vznik nového druhu umění. Začínal popisným realismem a obdivem k dílu Josefa Mánesa, ale nakonec se stal průkopníkem moderní abstrakce, přičemž důležitou roli sehrál jeho silný vztah k duchovnu, mystice a hudbě. Kupkovy abstraktní obrazy dnes patří k nejcennějším českým dílům.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh sochaře Adama Alvy Fejfara. Odborná komise ocenila zejména „nápadité propojení lícní a rubové strany mince kompozicí dílčích motivů z děl Františka Kupky“ a také zpracování malířova portrétu na rubové straně.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22102-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...