Stříbrná mince 200 Kč 2021 František Kupka proof

Stříbrná mince 200 Kč 2021 František Kupka proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
září 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce, kdy si připomínáme 150. výročí narození Františka Kupky, vychází stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která byla vyražena ve špičkové kvalitě proof.

František Kupka byl stejně pozoruhodný člověk jako umělec. Coby legionář se bil za vznik nové republiky – organizoval československé jednotky ve Francii, byl raněn na frontě, dosáhl hodnosti kapitána a byl oceněn Řádem důstojníka Čestné legie. Jako malíř, grafik a ilustrátor zase bojoval za vznik nového druhu umění. Začínal popisným realismem a obdivem k dílu Josefa Mánesa, ale nakonec se stal průkopníkem moderní abstrakce, přičemž důležitou roli sehrál jeho silný vztah k duchovnu, mystice a hudbě. Kupkovy abstraktní obrazy dnes patří k nejcennějším českým dílům.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh sochaře Adama Alvy Fejfara. Odborná komise ocenila zejména „nápadité propojení lícní a rubové strany mince kompozicí dílčích motivů z děl Františka Kupky“ a také zpracování malířova portrétu na rubové straně.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22102-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...