Stříbrná mince 200 Kč 2022 Dana Zátopková, Emil Zátopek proof

Stříbrná mince 200 Kč 2022 Dana Zátopková, Emil Zátopek proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, připomíná 100. výročí narození Dany a Emila Zátopkových.

Historie sportu nezná slavnější manželský pár než Danu a Emila Zátopkovy. Tyto československé olympijské vítěze, mistry Evropy a držitele nejrůznějších rekordů a ocenění spojovalo mnohé. Vedle sportovního nadání a nadšení to bylo i datum narození. Oba přišli na svět ve stejném roce a v tentýž den, 19. září 1922. Jejich souhra byla nevšední – ve stejný den, kdy Emil na olympiádě v Helsinkách vyhrál běh na pět kilometrů, Dana zvítězila v hodu oštěpem. „Byla jsem tak nervózní, že jsem nechtěla do hlediště a zůstala v šatně s hlavou v ručníku, abych neslyšela křik z hlediště. Pak mi známí řekli, že Emil vyhrál, a on mi zlatou medaili přinesl, ještě než jsem šla házet, ať si ji půjčím jako talisman. Měla jsem ji na hřišti v tašce a pomohla mi! Poprvé jsem hodila přes padesát metrů a taky vyhrála,“ zavzpomínala oštěpařská legenda na slavný den.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odborná komise ocenila zejména „velmi zajímavou kompozici atletických motivů a státní vlajky na averzu a vynikající portréty Dany a Emila Zátopkových v pohybu na reverzu“.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22203-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...