Stříbrná mince 200 Kč 2022 Gregor Mendel proof

Stříbrná mince 200 Kč 2022 Gregor Mendel proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, připomíná 200. výročí narození Gregora Mendela.

Od počátku dějin si lidé marně lámali hlavu nad tím, jak se charakteristiky lidí, zvířat či rostlin dědí z generace na generaci. Věděli, že s pomocí kontrolovaného křížení lze dosáhnout žádoucích vlastností – rychlejších koní či větších jablek –, ale neexistoval žádný způsob, jak předpovědět výsledek takového snažení. Návod objevil až Gregor Mendel, slezský přírodovědec, mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně, který se od roku 1856 zabýval experimenty s křížením rostlin – zejména hrachu setého. V rámci svého vědeckého bádání tehdy odhalil základní zákony dědičnosti. Téměř všichni Mendelovi současníci přelomovou teorii ignorovali, ale v roce 1900 byla znovu objevena. Ukázalo se, že její principy vysvětlují dědičnost u rostlin i živočichů, a Mendel byl po právu nazván otcem genetiky.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Zatímco reverzní straně mince vévodí portrét Gregora Mendela s brýlemi, averzní strana předkládá hrachové lusky. Protože Mendel experimentoval ještě s křížením včel, najdete na obou stranách mince šestiúhelníkovou kompozici, která evokuje včelí plástev. Dalším výrazným motivem je grafické znázornění třetího Mendelova zákona nezávislého výběru.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22202-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...