Stříbrná mince 200 Kč 2022 Gregor Mendel stand

Stříbrná mince 200 Kč 2022 Gregor Mendel stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2022
Cena
690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard, vychází u příležitosti 200. výročí narození Gregora Mendela.

Gregor Mendel,
slezský přírodovědec, mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně, se od roku 1856 zabýval experimenty s dědičností. Pro své vědecké bádání si vybral hrách setý. Důvod, proč zvolil tuto obyčejnou rostlinu, byl jednoduchý – hrách vykazuje snadno pozorovatelné charakteristiky a lze ho jednoduše uměle oplodnit. V průběhu deseti let Mendel vypěstoval na třicet tisíc exemplářů, které vzájemně křížil. Pozoroval u nich například tvar a barvu semen, která mohla být kulatá a hranatá nebo žlutá a zelená, a s postupem času odhalil základní zákony dědičnosti. Mendelovi současníci přelomovou teorii, kterou bylo možné aplikovat na rostliny i zvířata, ignorovali, ale v roce 1900 byla znovu objevena. Nová nauka byla zprvu označována jako mendelismus, ale záhy se vžil jiný termín, který je dnes všeobecně známý – genetika.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Zatímco reverzní straně mince vévodí portrét Gregora Mendela s brýlemi, averzní strana předkládá hrachové lusky. Protože Mendel experimentoval ještě s křížením včel, najdete na obou stranách mince šestiúhelníkovou kompozici, která evokuje včelí plástev. Dalším výrazným motivem je grafické znázornění třetího Mendelova zákona nezávislého výběru.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22202-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...