Stříbrná mince 200 Kč 2022 Jože Plečnik proof

Stříbrná mince 200 Kč 2022 Jože Plečnik proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
leden 2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovinský architekt Jože Plečnik zanechal nesmazatelnou stopu nejen v rodné Lublani, ale také v Praze, kde na přání T. G. Masaryka vtiskl Pražskému hradu jeho současnou podobu. U příležitosti 150. výročí narození mu vzdává hold stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je vyražená ve špičkové kvalitě proof.

Zbožňovaná i zatracovaná, dobová, a přesto nadčasová, regionální a zároveň univerzálně světová
– taková je architektura, kterou dal Jože Plečnik Evropě. Slovinský architekt a urbanista usiloval o vytvoření nadčasového konceptu, který by propojoval všechny historické etapy. Studium ve Vídni ho nasměřovalo k secesnímu projevu. Pod vlivem pobytu v Itálii a Francii pro změnu využíval prvky antiky a rané renesance. Někteří mu vyčítali odklon od tradiční architektury, jiní to, že se nepřiklonil ke strohému funkcionalismu. Někdo v jeho díle viděl svérázný dekorativismus, další zase pokrokový modernismus. Když se lidé dívali na jeho stavby, často je nedokázali uchopit ani časově zařadit. Mohly stát několik staletí a zrovna tak mohly být postaveny před rokem. Takový je například Plečnikův vinohradský kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odbornou komisi oslovil dokonalý portrét Jože Plečnika v kombinaci s fragmenty jeho staveb. Na minci najdete fasádu kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze a zakončení sloupu na Moravské baště v zahradě Na Valech Pražského hradu.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22201-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...