Stříbrná mince Bájní tvorové - Drak proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Drak proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

V nové sběratelské sérii České mincovny se představuje tucet Bájných tvorů – ušlechtilých stvoření, která člověku pomáhají, i nelítostných bestií, které mu škodí. První stříbrná mince patří drakovi.

Draci jsou majestátní stvoření, která vládnou nezměrnou mocí – létají a chrlí oheň. Legendy jim přisuzují celou řadu podob – například někteří mají jednu hlavu a jiní jich mají hned několik. V raném středověku byli vyobrazováni s hadím tělem, psí hlavou, lvíma nohama a ptačími křídly. Až od 14. století začaly u draků převládat charakteristické ještěří rysy a jejich blanitá křídla začala připomínat netopýří. Kde se tato podoba vzala? Odpověď můžeme hledat v časech, kdy po Zemi kráčeli dinosauři a obloze vládli ptakoještěři. Je možné, že naši předkové objevili jejich zkamenělé kosti a o zbytek se postarala lidská představivost. Nebo je snad možné, že dinosauři nevyhynuli před 66 miliony let, jak se domníváme? Mohli snad někteří druhohorní plazi přežít a utkat se v boji s legendárními drakobijci, jakým byl třeba svatý Jiří?

Podobu hrozivě vyhlížejícího ještěra s křídly, který chrlí oheň, přisoudil drakovi i medailér Asamat Baltev, DiS. Na reverzní straně tvora doprovází anglický opis DRAGON (drak). Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Všech dvanáct stříbrných mincí z cyklu Bájní tvorové si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75681-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...