Stříbrná mince Bájní tvorové - Sfinga proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Sfinga proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Na desáté stříbrné minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Sfinga.

O tom, kdo je tajemný, záhadný, mlčenlivý a trpělivý, se říká, že je jako Sfinga. Není divu. Nejznámější egyptská socha s tváří člověka a tělem lva totiž zatvrzele odmítá vydat svá tajemství. Je čtyři a půl tisíce let stará a o tom, k čemu sloužila a koho představuje, se stále vedou spory. Zatímco egyptské Sfingy pravděpodobně chránily chrámy, pohřebiště a královské paláce před znesvěcením, v řecké mytologii byla Sfinga krutým a potměšilým tvorem. Jejími rodiči byli stohlavý obr Týfón a Echidna, která byla napůl žena a napůl had. Sfinga měla hlavu a hruď nahé ženy, lví tělo, hadí ocas a orlí křídla. Z rozkazu bohyně Héry dávala pocestným hádanky. Každého, kdo neuhodl, rozsápala, ale jejím vlastním osudem bylo zemřít, až někdo její hlavolam rozluští…

Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince sedící Sfingu v její řecké podobě a doprovodila ji anglickým opisem SPHINX. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75781-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...