Stříbrná mince Dvojramenný kříž - Detva SK proof

Stříbrná mince Dvojramenný kříž - Detva SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2023
Emisní náklad
500 ks
Cena
1 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Lidové motivy

Dětvanská výšivka křivou jehlou je dalším kulturním pokladem, který se objevuje na stříbrných mincích České mincovny věnovaných slovenským lidovým motivům.

Pro region Podpolaní, který se nachází v jižní části středního Slovenska, jsou charakteristické četné přírodní krásy a roztroušené osady. Obyvatelé těchto odlehlých usedlostí byli odjakživa soběstační – všechno, co potřebovali k životu, si vyráběli sami. Vedle zručnosti jim nechyběl ani výtvarný cit. Důkazem jsou originální tvary a barvy, kterými od počátku 19. století – snad po vzoru Turků – zdobili své oděvy a bytové doplňky. Unikátní folklorní bohatství, které je dodnes živé, proslulo jako dětvanská výšivka křivou jehlou. Tato umělecká technika využívá dřevěný rám, vypnuté plátno s předkresleným vzorem, barevnou nit a háček s ostrým hrotem. Jedna ruka drží háček, druhá vede na spodní straně plátna nit. Háček pak shora propíchne plátno, zachytí nit a skrz textilii ji vytáhne nahoru. Tak vzniká hustý řetízkový steh. Hotová výšivka kombinuje geometrické vzory a přírodní tvary, ale nenajdeme v ní typické květy, plody nebo listy – je totiž silně stylizovaná. Každý ornament má své vlastní pojmenování: zvonček, tulipán, bosorka, slimák, …

Reverzní strana mince předkládá slovenský dvojramenný kříž, který je tvořen ornamenty dětvanské výšivky. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu ONE DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Mince, která je zasazena do speciálního balení, poslouží jako krásný regionální dárek. Nepřehlédněte ani minci věnovanou čičmanskému vzoru.

Zdroj fotografií použitých v balení: Táňa Hojčová a archiv Detvianske ľudové umenie – Iveta Smileková

Specifikace

Číslo
76453-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...