Stříbrná mince Fantastický svět Julese Verna - Ocelový parní slon proof

Stříbrná mince Fantastický svět Julese Verna - Ocelový parní slon proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2018
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Fantastický svět Julese Verna

Minisérie Fantastický svět Julese Verna dosud sběratele zavedla na moře a do vzduchu. S třetí stříbrnou mincí České mincovny se vypravíte na souš a nevšedním průvodcem se vám stane ocelový parní slon.

Když inženýr Banks pozve plukovníka Munroa na výpravu po severních částech Indie, vypadá to, že na ně čeká lovecké dobrodružství, při kterém poznají neprostupnou džungli i hluboké rokle Himálaje. Jako dopravní prostředek jim má sloužit kráčející kolos poháněný parou v podobě slona, původně vyrobený jako hračka pro zámožného rádžu. Jejich expedice se však záhy změní v krvavou cestu za pomstou. Indií totiž zmítá povstání domorodých obyvatel proti koloniální nadvládě a Munro se střetne se starým nepřítelem jménem Nana Sahib… Tak začíná příběh vědeckofantastického románu Julese Verna z roku 1880. Přestože se jedná o méně známou verneovku, vyšla u nás celkem čtrnáctkrát, z toho devětkrát pod názvem Zemí šelem, dvakrát jako Nana Sahib a třikrát s titulem Ocelový olbřím. Doslovný překlad původního francouzského názvu knihy zní Dům na páru. Oním olbřímem či domem se myslí zmíněný mechanický slon, který za sebou táhne dva obytné bungalovy poskytující cestovatelům veškerý myslitelný komfort konce 19. století. Na rozdíl od tradičního vlaku slon nepotřebuje koleje a je také schopen plavby po vodě – jeho nohy fungují jako lopatková kola a zvednutý chobot slouží jako komín.

Pamětní mince je již tradičně dílem nadaného medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Její reverzní straně vévodí pohled na majestátního mechanického slona, který po dlážděné cestě táhne obytné vagony. Kompozici doplňuje charakteristická indická architektura na pozadí a anglický text MECHANICAL ELEPHANT v opisu. Averzní strana mince je pak přehlídkou všech vynálezů z dobrodružné minisérie – nachází se na ní nejen ocelový olbřím, ale také ponorka Nautilus, vzdušná loď Albatros a měsíční dělo Columbiad. Poutavou koláž dotvářejí atributy emitenta mince, kterým je ostrov Niue. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD).

Sbírku čtyř fantastických vynálezů Julese Verna si můžete uložit do plechové krabičky s retro grafikou, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75383-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...