Stříbrná mince Géniové 19. stol. - T. A. Edison proof

Stříbrná mince Géniové 19. stol. - T. A. Edison proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Géniové 19. století

Prvním vynálezcem, který se představuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Géniové 19. století, je Thomas Alva Edison. Muž, který rozsvítil svět a naplnil ho hudbou, si za svůj život připsal přes tisíc patentů. Byl také skvělým podnikatelem a na rozdíl od řady jeho současníků, kteří skončili v zapomnění a bez prostředků, vybudoval své vlastní impérium.

Zprvu Edisona okolí neustále podceňovalo. Když se narodil, doktor byl přesvědčený, že nepřežije, a když začal chodit do školy, učitel ho považoval za hlupáka. Edison byl ale nesmírně zvídavý a podnikavý – rád experimentoval s chemikáliemi a v pouhých čtrnácti letech vydával své vlastní noviny. Redakci si zřídil v železničním vagonu na nádraží, aby byl přímo u zdroje informací, ale při jednom z jeho chemických pokusů vagon shořel a průvodčí ho zbil tak, že po zbytek života zůstal takřka hluchý. S novinami byl konec, ale Edison se na nádraží setkal s telegrafem. Stal se telegrafistou a začal se zajímat o elektřinu. Netrvalo dlouho a přišel se svým prvním vynálezem – elektrickým sčítačem volebních hlasů. Další revoluční patenty následovaly ohromujícím tempem. Je paradoxní, že téměř neslyšící Edison vynalezl první přístroj na záznam zvuku – fonograf – a také uhlíkový mikrofon, bez kterého by se telefon A. G. Bella nikdy neprosadil. Navzdory všeobecnému přesvědčení Edison nevynalezl žárovku, ale zdokonalil ji natolik, že vydržela svítit nejprve celých padesát hodin a o pouhý rok později dokonce přes tisíc hodin. Následovalo dynamo, poté první elektrárna, kinematograf, … Kritici Edisonovi vyčítají, že si přisvojoval zásluhy vynálezců pracujících v laboratořích a podnicích, které vybudoval. Skutečnost je ale taková, že tito dříči by bez Edisonových prostředků své nápady nejspíš nikdy nemohli realizovat. Edison rozdělil vývojový proces na dílčí úkoly, které prováděla řada pracovníků, a díky tomu, že souběžně vznikalo více patentů, měli Edisonovi asistenti stabilní finanční zázemí a mohli pokračovat v experimentování. Přestože měl Edison k bezchybnému člověku daleko, o úctě, jakou k němu lidé chovali, svědčí fakt, že v den jeho pohřbu zhasly všechny žárovky v Americe…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., předkládá vynálezcův portrét v pokročilém věku a nápis T. A. EDISON. Kompozici doplňuje část technického schématu fonografu a vyobrazení muže, který pomocí tohoto přístroje zaznamenává svůj hlas na voskový válec. Averzní strana mince je pak přehlídkou nákresů nejrůznějších vynálezů z 19. století. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Čtveřici mincí věnovaných geniálním vynálezcům si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75665-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...