Stříbrná mince Karlův most proof

Stříbrná mince Karlův most proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2020
Emisní náklad
5000 ks
Cena
1 190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pražské motivy

Karel IV. byl panovník, který se zasloužil o to, že sláva našeho hlavního města nepohasla ani po staletích. Jedním z jeho nejslavnějších počinů se stal Karlův most, který je motivem stříbrné mince České mincovny zkrášlené selektivním pozlacením z volného cyklu věnovaného pražským pamětihodnostem.

Prahu dělí vedví řeka Vltava a zdálo by se, že město, které bylo významnou metropolí již v 10. století, muselo oplývat bohatstvím mostů, které by usnadňovaly cestování i obchod. Opak byl pravdou – až do roku 1845 existoval pouze jediný pražský most přes Vltavu, a to most Karlův. Na jeho místě stával nejprve dřevěný most, který však špatně odolával divoké vodě, a tak ve druhé polovině 12. století vznikl most kamenný – jeden z nejstarších severně od Alp –, který se po manželce Vladislava II. jmenoval Juditin. I kamenná stavba nakonec podlehla povodním, ale netrvalo dlouho a Karel IV. roku 1357 rozhodl o vybudování náhrady. Most, který byl nejprve znám jako Kamenný či Pražský a až od 19. století jako Karlův, je přes půl kilometru dlouhý, spojuje Staré Město s Malou Stranou a zároveň je nevšední uměleckou galerií pod širým nebem, jelikož je ozdoben třiceti barokními sochami a sousošími. Karlův most se stal významnou součástí evropských obchodních stezek, místem umučení svatého Jana Nepomuckého a bitvy se Švédy, a nakonec lákadlem, které každoročně obdivují miliony turistů z celého světa…

Reverzní straně mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., vévodí pohled na Karlův most s jeho gotickou Staroměstskou věží a dvojjazyčným nápisem PRAHA – PRAGUE. Vybrané části reliéfu jsou zkrášleny pozlacením. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2020.

Spolu s Karlovým mostem se v cyklu pražských pamětihodností objevují Pražské Jezulátko, Staroměstský orloj a Národní divadlo.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75745-717
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...