Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Severní portál SK proof

Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Severní portál SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
300 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Katedrála sv. Alžběty

Na druhé stříbrné minci České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košickému dómu svaté Alžběty, najdete vyobrazení severního portálu.

Podle středověkých architektonických pravidel se vchody do kostelů nikdy nestavěly na severní straně, protože ta je považována za ďábelskou. V radnici na sever od košické katedrály však sídlil ctihodný rychtář a z úcty k němu dóm dostal kuriózní severní portál. Bohatý reliéf, který obklopuje dvojité dveře, předkládá výjevy z posledního soudu. Zatímco ctnostní lidé vstupují do nebeské brány, hříšníci putují do pekla. Není bez zajímavosti, že odvážní staří mistři zařadili mezi zatracené, kteří padají do pekelného chřtánu, i biskupa a mnišku. Konci světa, který ohlašují andělé, jsou přítomni Ježíš, Panna Marie a apoštolové. Významná část reliéfu je věnována také svaté Alžbětě Durynské. Uherská princezna, které je katedrála zasvěcena, je vyobrazena, jak ošetřuje, umývá a krmí chudé. Novodobější sochařská výzdoba portálu pak předkládá další uherské světce a panovníky.

Na reverzní straně mince, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS., najdete detailní vyobrazení bohatě zdobeného portálu. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis SEVERNÝ PORTÁL. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Mince s motivy košické katedrály si můžete ukládat do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76206-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...