Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Sv. Alžběta patronka SK proof

Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Sv. Alžběta patronka SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
300 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Katedrála sv. Alžběty

Třetí stříbrná mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košické katedrále, nese vyobrazení její patronky – svaté Alžběty.

Uherská princezna Alžběta žila v Durynsku, v srdci dnešního Německa, se svým manželem lantkrabětem Ludvíkem IV. Místní šlechtě byla trnem v oku, protože navzdory urozenému původu, majetku a vlivu žila prostě a bohabojně. Na hradě Wartburgu udržovala dobré vztahy se služebnictvem, ke kterému se chovala jako k přátelům. Když zemi sužovalo sucho, otevřela panské sýpky dokořán. Aby chudákům poskytla příležitost k obživě, najímala je ke stavbě silnic a mostů. Zakládala nemocnice a do vlastní postele neváhala uložit malomocného... Oporu nacházela v milovaném Ludvíkovi, ale poté, co zemřel na křížové výpravě, ji jeho nevděčná rodina vyhnala. Odebrala se tedy do kláštera a vstoupila do františkánského řádu, kde nadále obětavě pečovala o chudé a nemocné… Když v roce 1231 zemřela, bylo jí 24 let. Legenda o její laskavosti však byla známá široko daleko, a proto není divu, že ji papež o pouhé čtyři roky později svatořečil. Ve 40. letech 13. století jí vzdali hold také kolonizátoři, kteří z ní učinili patronku Košic – nově založeného města v jejím rodném Uhersku…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., se při tvorbě reverzní strany mince inspirovala neogotickou sochou svaté Alžběty a žebráka, která zdobí jižní portál košické katedrály. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis SVÄTÁ ALŽBETA. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Kolekce mincí s motivy dómu svaté Alžběty má své místo ve sběratelské krabičce, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76208-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...