Stříbrná mince Královnina vyznamenání UK 2022 proof

Stříbrná mince Královnina vyznamenání UK 2022 proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2022
Emisní náklad
4160 ks
Cena
3 290 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2022 slaví Velká Británie platinové jubileum královny Alžběty II. – čili 70 let její vlády. Při této příležitosti vyrazila královská mincovna The Royal Mint řadu tematických emisí – mezi nimi tuto stříbrnou minci s motivem královniných vyznamenání.

Alžběta II. usedla na trůn 6. února 1952.
Od té doby svědomitě slouží svým poddaným a ti na oplátku věrně slouží své královně. Pokud chce panovnice někoho z nich ocenit, může jim udělit některé z nepřeberného množství státních vyznamenání. Viktoriin kříž, který nese jméno Alžbětiny prababičky, je nejvyšším vojenským vyznamenáním Spojeného království. Záslužný letecký kříž se uděluje vojenským letcům a k jeho nositelům patřila řada Čechoslováků, kteří bojovali v bitvě o Británii. Jiřího kříž, pojmenovaný na počest Alžbětina otce, se pro změnu uděluje civilistům. 

Irský výtvarník
P. J. Lynch použil tato a mnohá jiná vyznamenání jako metaforu, která vyjadřuje oddanost Alžběty II. Spojenému království a Společenství národů. Na reverzní straně je doprovází královnin podpis, který se na minci objevuje vůbec poprvé. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu 2022 a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Stříbrná mince je uložena do elegantní krabičky.

Specifikace

Číslo
84476-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...