Stříbrná mince Mléčná dráha - První tvor na oběžné dráze proof

Stříbrná mince Mléčná dráha - První tvor na oběžné dráze proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
2500 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mléčná dráha

Čtvrtá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována prvnímu tvorovi na oběžné dráze – fence jménem Lajka.

Prvními tvory, kteří dosáhli vesmíru – čili překonali hranici 100 kilometrů nad zemí –, byly americké octomilky v roce 1947, ale prvním živočichem na oběžné dráze Země se stala sovětská fenka. Její jméno bylo Lajka (v doslovném překladu Štěkačka) a jejím domovem byly moskevské ulice. Proč si vědci vybrali právě ji? Usoudili, že toulavý voříšek, který je zvyklý na těžký život, hlad a žízeň, spíše zvládne náročnou přípravu i samotný kosmický let. V neposlední řadě byla Lajka milá a okouzlující – ideální kandidátka pro fotografie, které měly posílit prestiž komunistického režimu… Dvouletá fenka obstála při výcviku na výbornou – zvykla si na stísněnou kabinu, ve které si mohla jenom sednout a lehnout, na speciální kašovitou stravu, na vysoké přetížení, které trénovala na centrifuze, i na ohlušující rachot raketových motorů. Na oběžnou dráhu se vypravila 3. listopadu 1957 na palubě družice Sputnik 2. Vyslání psího pasažéra bylo nezbytným předpokladem lidského letu, protože dopady vesmírné cesty na živé organismy nebyly známé. Návrat z oběžné dráhy tehdy ještě bohužel nebyl možný, a Lajka proto položila život na oltář vědy…

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., stylizovanému vyobrazení Lajčiny rakety, které jako by vypadlo ze stránek dobové sovětské propagandy. Živých barev bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu jsou pak patrné stylizované vesmírné objekty – hvězdy, planety a další družice. Kompozici uzavírá anglický nápis LAIKA. Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje portrét Alžběty II. Ten je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2022 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince – tichomořského ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou fence Lajce si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o naší domovské galaxii a o dobyvatelích kosmu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76070-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...