Stříbrná mince Mléčná dráha - Pluto proof

Stříbrná mince Mléčná dráha - Pluto proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
2500 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mléčná dráha

Sběratelská série České mincovny s názvem Mléčná dráha volně navazuje na populární cyklus Sluneční soustava. První stříbrná mince zkrášlená kolorováním splácí „dluh“ z minulosti a předkládá Pluto, které je posledním velkým tělesem sluneční soustavy.

Pluto,
pojmenované po řecko-římském bohovi podsvětí, bylo objeveno roku 1930 a stalo se devátou planetou sluneční soustavy. V roce 2006 však došlo ke změně astronomické klasifikace a vzdálené těleso bylo degradováno – zařadilo se mezi takzvané trpasličí planety. Předpokládá se, že má pevné jádro a jeho členitý ledový povrch tvoří metan, dusík i voda. Průměrná teplota činí minus 230 stupňů Celsia. Přestože je Pluto menší než náš Měsíc, má pět známých oběžnic, z nichž největší je Charon.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., vyobrazení Pluta v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu je patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami osmi planet sluneční soustavy a kompozici uzavírá nápis PLUTO. Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje portrét Alžběty II. Ten je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2022 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince – tichomořského ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Plutu si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o naší domovské galaxii a o dobyvatelích kosmu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76067-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...