Stříbrná mince Mléčná dráha - První žena ve vesmíru proof

Stříbrná mince Mléčná dráha - První žena ve vesmíru proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2024
Emisní náklad
2500 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mléčná dráha

Devátá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována první ženě ve vesmíru – Valentině Těreškovové.

Dne 16. června 1963, dva roky po triumfální cestě Jurije Gagarina, se k obloze vznesla kosmická loď Vostok 6 pilotovaná Valentinou Těreškovovou. Šestadvacetiletá sovětská žena z lidu – dělnice v textilní továrně, ale také amatérská parašutistka – se tehdy stala teprve dvanáctým člověkem a úplně první ženou ve vesmíru. Její let trval celkem 70 hodin a 50 minut. Za necelé tři dny kosmonautka osmačtyřicetkrát obletěla zeměkouli. Společně s ní se na oběžné dráze nacházel Vostok 5, kolem kterého proletěla ve vzdálenosti pouhých pěti kilometrů. Po návratu domů se stala vzorem pro ženy na celém světě. Dodnes drží rekord nejmladší ženy v kosmu a jediné ženy na sólové vesmírné misi. Její další prvenství je poměrně neobvyklé – porodila první dítě počaté dvěma kosmonauty a dokázala, že pobyt rodičů ve vesmíru potomka nijak neovlivnil. Další sovětská žena se do vesmíru vypravila až o 19 let později a první Američanka ještě o rok déle…

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., věrnému portrétu sovětské kosmonautky ve skafandru. V pozadí se vyjímá startující kosmická loď Vostok 6, jejíž trup lemuje jméno VALENTINA TERESHKOVA. Kompozici dotvářejí ještě stylizované vesmírné objekty. Averzní strana mince pak vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje státní znak ostrova Niue. Ten je spolu s letopočtem emise 2024 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem zahraničního emitenta mince – tichomořského ostrova, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Valentině Těreškovové si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o dobyvatelích kosmu a o naší domovské galaxii.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76075-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Česká mincovna
Loading...