Stříbrná mince Na kolech - LIAZ 110.55 proof

Stříbrná mince Na kolech - LIAZ 110.55 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Na kolech 2022

Čtrnáctá stříbrná mince České mincovny z cyklu Na kolech vzdává hold nákladnímu automobilu LIAZ 110.55, kterému se dařilo na československých silnicích i na píscích africké pouště.

Liberecké automobilové závody
byly svého času největším podnikem automobilového průmyslu v Československu. Zprvu náleželo jméno LIAZ pouze samotné firmě a vyráběná vozidla nesla značku Škoda. Až automobily z počátku sedmdesátých let, které byly v severních Čechách zkonstruovány jako zcela nové, byly pojmenovány přímo po výrobci. Řada LIAZ 100 z roku 1974 reagovala na požadavky tehdejších odběratelů – oproti svým předchůdcům měla nový motor, převodovku i nápravy. Modernizace v roce 1984 přinesla sklápěcí kabinu a tato verze byla označována jako LIAZ 110. Vozy LIAZ 110.55 sloužily jako spolehlivé nákladní automobily určené pro dálkovou dopravu, a proto není divu, že si troufly na účast v Rallye Paříž–Dakar. V roce 1985 se na start sedmého ročníku nejnáročnější dálkové motoristické soutěže světa postavily hned dva exempláře. Bylo to vůbec poprvé, kdy československé státní orgány daly k něčemu takovému svolení. Upravené nákladní vozy, které se v co největší míře spoléhaly na sériové díly, prošly tvrdými zkouškami za vysokých rychlostí a v náročném terénu, ale v samotném závodě se potýkaly s problémy – zejména s poddimenzovanými spojovacími tyčemi řízení, které se posádky snažily vyztužit například navařováním montážních pák. LIAZ s číslem 627 a s posádkou ve složení Jiří Moskal, Jaroslav Joklík a Radek Fencl závod i přes potíže dokončil, a to na vynikajícím třináctém místě. Pro nováčky se jednalo o senzační úspěch – tím spíše, když byl jejich vůz koncipován pro silniční dopravu. Nákladní automobily LIAZ se vyznamenaly i v následujících ročnících prestižní rallye. Triumfem pro Jiřího Moskala a celý podnik bylo třetí místo v roce 1987 a druhé místo v roce 1988. Přestože ikonická značka v roce 2002 zanikla, na její úspěchy na silnicích i v poušti se nedá zapomenout…

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, vévodí vyobrazení nákladního automobilu LIAZ 110.55 s číslem 627. Doplňkovým motivem reliéfu je mapa trasy z francouzské Paříže do senegalského Dakaru. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2022. V návaznosti na název sběratelského cyklu je obvod averzu tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení v podobě leporela, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76064-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...