Stříbrná mince Polárníci - Dobytí severního pólu proof

Stříbrná mince Polárníci - Dobytí severního pólu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Polárníci

K posledním místům nedotčeným lidskou nohou patřily na počátku 20. století zeměpisné póly a jejich pokoření se stalo posedlostí pro celou řadu badatelů a dobrodruhů. Příběh o dobytí severního pólu připomíná první stříbrná mince České mincovny z minisérie s názvem Polárníci.

Mezi polárníky byl zprvu větší zájem o dosažení severního pólu, který byl pro Evropany a Američany blíže a který nebyl tak chladný jako jižní. Na druhou stranu se tento cíl nenacházel na pevné zemi, ale uprostřed zamrzlého Severního ledového oceánu. Zdejší ledovec je v neustálém pohybu a s ním se posouvá i důkaz o dobytí pólu v podobě vztyčené vlajky. Není divu, že o tom, kdo stanul na severní točně jako první, se dodnes vedou spory. Tvrzení amerických polárníků Fredericka Cooka z roku 1908 a Roberta Pearyho z roku 1909 se ukázala jako lživá. Ani americký pilot Richard Byrd, který měl roku 1926 nad severním pólem přeletět letadlem, neříkal pravdu… První výpravou, která prokazatelně dosáhla severního pólu, se tak 12. května 1926 stala posádka vzducholodi Norge. Jedním z jejích členů byl zkušený norský polárník Roald Amundsen, který roku 1911 pokořil jižní pól v domnění, že ten severní byl už dávno dobyt… Dalším zázrakem techniky, který dosáhl severní točny, se roku 1958 stala americká atomová ponorka Nautilus, která plula pod ledovcem. Prvními lidmi, kteří prokazatelně dosáhli severního pólu pozemní cestou, se pak 19. dubna 1968 stali členové výpravy Američana Ralpha Plaisteda, kterým namísto tažných psů sloužily sněžné skútry. Způsoby jak dosáhnout vysněného cíle nebyly ani tehdy vyčerpány a v roce 1977 si sovětský ledoborec Arktika prorazil cestu k severnímu pólu skrz pevný led.

Tyto dobyvatele – od pěšího polárníka přes vzducholoď po atomový ledoborec – připomíná reverzní strana mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta. V bohatém reliéfu nechybí ani arktický ledovec a lední medvěd. Kompozici reverzu dotváří směrová růžice a nápis DOBÝVÁNÍ SEVERNÍHO PÓLU. Averzní strana nese kormidelní kolo coby symbol objevných cest. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, předkládají na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Součástí speciálního balení, do kterého je mince uložena, je výpravná brožura plná dobových fotografií a zajímavostí o dobyvatelích severního pólu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75867-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Hologram
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...