Stříbrná mince Pravěký svět - Pachycephalosaurus proof

Stříbrná mince Pravěký svět - Pachycephalosaurus proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pravěký svět

Čtvrtým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Pravěký svět, je pachycephalosaurus.

Charakteristickým znakem pachycephalosaura byla jeho mimořádně tlustá lebka, která tvořila jakousi ochrannou přilbu. Vrchol lebeční kosti byl více než 25 centimetrů silný. Tento neobvyklý rys vedl k hypotéze, že dinosaurus svou obrněnou hlavu používal jako beranidlo při obraně před predátory nebo v čase páření, kdy dva rivalové pořádali soutěž ve srážení – podobně jako dnešní ovce a kozy. Není ale jisté, jestli by jejich obratle unesly takovou zátěž. Hlavu pachycephalosaura zdobil ještě věnec kostěných růžků. Ze zubů pětimetrového tvora vyplývá, že byl býložravý a spásal tuhou vegetaci.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazení tlustolebého pachycephalosaura v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. V raženém reliéfu je patrná druhohorní divočina s dalšími dvěma soupeřícími pachycephalosaury. Kompozici reverzu uzavírá opis PACHYCEPHALOSAURUS. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak předkládá zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.

Minci věnovanou dinosaurovi si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí ze života obřích ještěrů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76147-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...