Stříbrná mince Sluneční soustava - Merkur proof

Stříbrná mince Sluneční soustava - Merkur proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Sluneční soustava

Po Zemi, naší rodné planetě, a Slunci s Měsícem, které se střídají na její obloze, se na stříbrné minci České mincovny z cyklu Sluneční soustava objevuje planeta Merkur.

Merkur je první a nejmenší planetou sluneční soustavy
– není o mnoho větší než náš Měsíc a podobá se mu i svým povrchem, který je zjizvený tisícovkami kráterů. Jeho atmosféra je tenká, a tak, přestože je Merkur ze všech planet nejblíže Slunci, z jeho povrchu rychle uniká teplo. Po setmění je zde velmi chladno – zatímco na polokouli přivrácené ke Slunci může teplota vystoupit na téměř 430 °C, na odvrácené polokouli panuje mráz až -180 °C. Merkur obíhá po eliptické dráze, která je značně excentrická. Jeho roky jsou krátké a netrvají ani dva merkurské dny. Je proto příhodné, že planeta nese jméno bleskurychlého posla římských bohů.

Reverzní strana mince, která je dílem autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., předkládá kolorované vyobrazení Merkuru. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce, okolo kterého planeta obíhá. Kompozici uzavírá latinský nápis MERCURIUS. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2020 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Merkur má své místo ve výpravném sběratelském albu, které je plné zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích a které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75623-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...