Stříbrná mince Sluneční soustava - Slunce proof

Stříbrná mince Sluneční soustava - Slunce proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2019
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Sluneční soustava

Vesmír je nekonečný a stejně tak je nekonečná i lidská zvídavost. Obě tyto síly se snoubí v nové sběratelské sérii České mincovny s názvem Sluneční soustava. Jako první nebeské těleso se na stříbrné minci zkrášlené kolorováním objevuje samotné Slunce.

Slunce je středem sluneční soustavy, kterou drží pohromadě svou gravitací – obíhá okolo něj osm planet doprovázených množství menších objektů. Není pevným tělesem, ale koulí žhavého plynu. Podobně jako jiné hvězdy se skládá převážně z vodíku. Ten slouží jako palivo při termojaderné reakci, která uvolňuje energii v podobě světla, tepla a dalšího záření. Slunce je jediným tělesem sluneční soustavy, které září svým vlastním světlem, a bez něj by byla Země chladná, temná a bez života. Sluneční světlo putuje k zemi 8 minut, světlo další nejbližší hvězdy pak 4 roky a 3 měsíce.

Reverzní straně mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vévodí barevné vyobrazení životodárné hvězdy. V okolním reliéfu jsou patrné oběžné dráhy nejbližších planet spolu s nápisem SOL – v latině Slunce. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme si interně nazvali "měsíční prach" nebo "mlhovina". Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci si můžete uložit do výpravného sběratelského alba plného obrázků a zajímavých informací o vesmíru i jeho dobyvatelích.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75566-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...