Stříbrná mince Sluneční soustava - Země proof

Stříbrná mince Sluneční soustava - Země proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2019
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Sluneční soustava

Po Slunci a Měsíci, které se střídají na naší obloze, se na stříbrné minci zkrášlené kolorováním ze sběratelského cyklu Sluneční soustava objevuje planeta Země.

Země je domovem lidstva a jedinou známou planetou, na níž je přítomen život. Jeho existence je zajištěna dostatečnou hmotností planety, která udržuje vysokou atmosféru, a rozpětím teplot, které umožňuje existenci vody v kapalném skupenství. Voda pokrývá více než dvě třetiny povrchu „modré planety“. Ze všech planet sluneční soustavy má Země největší hustotu. Rovněž má silné magnetické pole, které ji chrání před ničivými slunečními větry, a největší oběžnici v porovnání s vlastní velikostí.

Na reverzní straně mince, která je dílem autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., najdete kolorované vyobrazení Země. Ražený reliéf pak předkládá další planety kroužící okolo Slunce, jejich oběžné dráhy a latinské jméno Země TERRA. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Nezapomeňte, že mince z cyklu Sluneční soustava mají své místo ve výpravném sběratelském albu, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75568-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...