Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Sběratelské série
  4. Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Kluzák …
Zpět

Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Kluzák proof

Cena (včetně DPH)
1 690 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75527-711
Sběratelská série


Vynálezy Leonarda da Vinci

Po předchůdci helikoptéry představuje čtyřdílná minisérie „Vynálezy Leonarda da Vinci“ další létající stroj. Stříbrná mince České mincovny je věnována kluzáku.

V Leonardově snaze o vytvoření létajícího stroje se helikoptéra ukázala být slepou uličkou – vynálezce si totiž uvědomil, že lidská síla, která ji měla pohánět, by ke vzlétnutí nestačila. Proto se vrátil k rýsovacímu prknu. Obdivoval zvířata, prosazoval jejich práva a je pravděpodobné, že byl vegetariánem. To, co se od milovaných němých tváří naučil, se rozhodl napodobit. Zpočátku se inspiroval ptačím letem. Jako vzor pro nový vynález, kterému říkal prostě a jednoduše „pták“, si vybral luňáka – malého a hbitého dravce. Na základě jeho kostry vytvořil řadu nákresů, ale pořád to nebylo ono. Pokračoval ve studiu létajících tvorů, a nakonec si do deníku zapsal následující: „Uvědom si, že tvůj pták nesmí napodobovat nic jiného než netopýra. A to proto, že letí pomocí blány a nikoli peří jako u ptáků. Řečený pták se musí zvednout do velké výše větru, jeho křídla proto musí být odolná. Ze silné vydělané kůže a silných provazů.“ Na rozdíl od helikoptéry Leonardo svého „ptáka“, který více než cokoli jiného připomínal dnešní rogalo, skutečně zkonstruoval a dokonce vyzkoušel. Bohužel tehdy nebyl úspěšný, ale když jeden jeho krajan o pět století později pokus zopakoval, uspěl. Chybělo málo a Leonardo da Vinci se mohl stát prvním letcem v lidských dějinách. Kluzákem však jeho vzdušné snažení neskončilo – vynalezl ještě padák, anemometr k zjišťování rychlosti větru, anemoskop k zjišťování směru větru a inklinometr ke kontrole vodorovné pozice při letu.

Autorem celé minisérie je medailér Asamat Baltaev, DiS. Při tvorbě reverzní strany se inspiroval Leonardovými deníky – na nákres kluzáku opatřený poznámkami shlíží sám renesanční maestro. Kompozici reverzu uzavírá anglický opis FLYING MACHINE (čili létající stroj). Averzní strana mince pak předkládá všechny vynálezy, které se v minisérii postupně objeví – helikoptéru, kluzák, kulomet a tank. To vše je propojeno s atributy ostrova Niue, který je emitentem mince. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Čtveřice vynálezů Leonarda da Vinci má své místo v tematické sběratelské krabičce, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75527-711
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD