Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Pro malé i velké sběratele
  4. Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Slon africký …
Zpět

Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Slon africký stand

Cena (včetně DPH)
1 690 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75630-713
Sběratelská série


Zvířecí rekordmani

Pátá stříbrná mince zkrášlená patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani je věnována slonům africkým. Ti jsou největšími suchozemskými tvory na světě – dorůstají výšky až 4 metry, délky 9 metrů a hmotnosti 7 tun.

Přestože se sloni afričtí kvůli své hmotnosti musejí při pohybu dotýkat země vždy třemi končetinami, nejsou neohrabaní – pohybují se stejně rychle jako člověk, velmi dobře plavou a v běhu dosahují rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Díky své rekordní velikosti nemají žádného přirozeného nepřítele. Rekordní je také rozmnožování těchto gigantů, jelikož slonice mají nejdelší březost ze všech savců. Slůně, které se narodí po 22 měsících, váží 110 kilogramů a na rozdíl od svých rodičů se může stát kořistí lvů, krokodýlů a hyen. Příčinou smrti dospělých slonů, kteří se afrických predátorů nemusejí bát, bývají jejich zuby. V prvním případě hynou sloni hlady poté, co ve stáří přijdou o své pouhé čtyři stoličky, kterými rozmělňují potravu. V druhém případě se stanou kořistí člověka, který touží po jejich klech – dvou prodloužených zubech, které slonům slouží jako nástroj i zbraň. Pošetilá lidská touha po slonovině přivedla majestátní tvory na pokraj vyhynutí.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá čelní pohled na sloní hlavu s rekordně velkýma ušima, které slouží k termoregulaci a dokáží zachytit infrazvuky, a rekordně dlouhým chobotem, který je tvořen čtyřiceti tisíci svaly (pro srovnání – v celém lidském těle jich najdeme jenom šest set). Kompozici dotváří latinské jméno savce LOXODONTA AFRICANA. Autorem averzní strany, která je společná všem mincím z cyklu, je medailér David Kružliak. Kompozice averzu předkládá dvojici přírodních scenérií a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě leporela. Najdete v něm fotografie a česko-anglický text, který popisuje rekordní vlastnosti slonů afrických. Nezapomeňte, že mince z cyklu Zvířecí rekordmani si můžete ukládat do praktického sběratelského boxu (design boxů určených pro první a druhý ročník cyklu se liší).

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
Petra Patka, DiS.
Číslo
75630-713
Emisní náklad
800 ks
Datum emise
únor 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Patina
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD