Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročí narození stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročí narození stand

Stav skladu
Vyprodáno

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná pamětní mince Slovenské národní banky vyražená v kvalitě standard připomíná 300. výročí narození osvícenského učence A. F. Kollára.

Adam František Kollár se narodil do skromných slovenských poměrů, ale byl předurčen k velkým věcem. Inteligentní a vzdělaný muž, který se stal ředitelem dvorní knihovny ve Vídni, s oblibou studoval lingvistiku, právo, filozofii, pedagogiku a dějiny jednotlivých etnik žijících v monarchii, přičemž věnoval pozornost i menším slovanským národům. Neváhal poukazovat na to, že zastaralé feudální zřízení nezbytně potřebuje zásadní reformy. Ve svých návrzích požadoval zrušení nevolnictví, zdanění šlechty, spravedlivé rozdělení povinností a zavedení náboženské svobody. Jeho kritika, která napadala samotné pilíře tehdejší společnosti, pobouřila privilegované stavy a jeho dílo bylo veřejně spáleno na bratislavském náměstí. Vzhledem k tomu, že šlechta reformy odmítala, prosazoval posílení panovnické moci. Císařovna Marie Terezie mu dopřávala sluchu a učinila ho dvorním poradcem v otázkách historicko-právních, majetkově-právních a školských. Kollár se pak významným způsobem podílel na památné reformě školství, která pomohla ze zkostnatělé monarchie učinit moderní velmoc. To, jak moc si panovnice svého rádce vážila, dokazuje skutečnost, že se stala kmotrou jeho jediné dcery, kterou pojmenoval Marie Terezie.

Averzní stranu mince věnoval akademický sochař Zbyněk Fojtů vyobrazení dobové knihovny, které vévodí Kollárovo vědecké dílo „Analecta monvmentorvm omnis aevi Vindobonensia“ (Vídeňská sbírka dokumentů všech dob). Kompozici averzu dotvářejí atributy emitenta – slovenský státní znak, opis SLOVENSKO, nominální hodnota 10 EURO a rok vydání mince 2018. Reverzní strana pak předkládá Kollárův portrét doplněný jeho celým jménem a životními letopočty 1718–1783.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84168-720
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...