Tolar k narození dítěte Čáp 2024 s věnováním proof

Tolar k narození dítěte Čáp 2024 s věnováním proof

Stav skladu
Do 21 dnů
Datum emise
leden 2024
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pro každou kulturu na světě je narození dítěte důvodem k oslavě a ta naše není výjimkou. S oslavami je spojena řada rituálů včetně předávání darů novorozeněti. Taková pozornost může mít rozličnou podobu, ale tradičním darem je od nepaměti peníz z drahého kovu – například tento stříbrný tolar České mincovny, na který lze vyrýt věnování. Talisman v podobě mince dostávalo děťátko v rodinách urozených šlechticů, bohatých měšťanů i chudých venkovanů. Vzácná pozornost se stala první investicí do jeho budoucnosti, kterou pro něj rodiče opatrovali až do dospělosti.

Jáchymovský tolar byl stříbrnou mincí, která vznikla v Českém království roku 1520. Platidlo, které proslulo mimořádnou kvalitou použitého kovu, se rozkutálelo do celé Evropy a jeho úspěch podnítil ražbu řady napodobenin. Z českého tolaru se tak stal například holandský daler, kterým se platilo mimo jiné v amerických koloniích. Dalším zkomolením českého slova pak vznikl proslulý dolar. V historii tolary sloužily především k obchodním účelům, ale hrály také roli reprezentační. Pro svou krásu a především hodnotu se staly osvědčeným dárkem, který dostávalo miminko, aby v životě netrpělo nouzí. Po druhé světové válce se na peníz do kolébky takřka zapomnělo, ale Česká mincovna se tuto tradici rozhodla oživit ražbou vlastních stříbrných tolarů určených přímo pro příležitost narození dítěte. Krása a hodnota stříbra zůstaly a přidala se k nim ještě nevyčíslitelná hodnota osobní v podobě vyrytého věnování.

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala averzní stranu stříbrného tolaru spícímu miminku, které v ranečku nese čáp. Reverzní strana je pak vyhrazena pro vyrytí textu, který může mít podobu osobního vzkazu, jména, data narození, … – fantazii se meze nekladou. Jediným limitem je rozsah textu.

Nepřehlédněte ani další varianty penízku k narození dítěte – v naší nabídce na rok 2024 najdete dva různé drahé kovy, dva různé výtvarné motivy i varianty bez vyrytého věnování. Více o dárcích pro miminko se dozvíte na našem tematickém webu: promiminko.ceskamincovna.cz

Specifikace

Číslo
31976-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Bílý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...