Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Socha Krista Spasitele 10ks proof

Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Socha Krista Spasitele 10ks proof

Stav skladu
říjen 2024
Datum emise
říjen 2024
Emisní náklad
300 ks
Orientační cena
65 950 Kč
osvobozeno od DPH

Nových sedm divů světa

Pátá emise z cyklu České mincovny, který je věnovaný novým sedmi divům světa, připomíná brazilskou sochu Krista Spasitele. Tento speciální produkt ocení především investoři. Celé balení obsahuje jednu trojskou unci zlata, ovšem rozdělenou do podoby deseti identických mincí. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…

Nejmladším členem na seznamu nových sedmi divů světa je socha Krista Spasitele. Základní kámen tohoto díla byl položen roku 1922 – u příležitosti 100. výročí brazilské nezávislosti na Portugalsku – a ke slavnostnímu vysvěcení došlo roku 1931. Křesťanský monument stojí na vrcholu hory Corcovado, která se tyčí nad městem Rio de Janeiro. Gigantická socha váží 635 tun a včetně podstavce měří 38 metrů. Jako hlavní materiál zvolili autoři projektu železobeton, který byl na vrchol hory dopravován železnicí, jež původně sloužila turistům. Není bez zajímavosti, že použitá malta obsahovala neobvyklé složky – cukr a velrybí tuk. Vnější vrstvy sochy pak tvoří mastek, který je bílý, snadno opracovatelný a odolný. Ježíš s otevřenou náručí, která objímá a chrání brazilské velkoměsto, je vidět ze širokého okolí. Křesťanští poutníci či turisté, kteří chtějí Mesiáše navštívit, musejí nejprve vystoupat do výšky 710 metrů nad mořem. Z terasy u podstavce sochy se jim pak naskytne dechberoucí pohled na Guanabarskou zátoku, pláže Copacabana a Ipanema, stadion Maracanã či mezinárodní letiště Rio de Janeiro-Galeão. Není divu, že se socha stala symbolem celé Brazílie a nakonec i novodobým divem světa.

Reverzní strana každé mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá sochu Krista Spasitele. Detail monumentu doplňuje anglický opis CHRIST THE REDEEMER. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Deset identických mincí je zataveno do speciálního balení. To je perforováno, aby v případě potřeby mohlo být pohodlně rozděleno na deset částí.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.


Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76325-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10x 5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
16 mm
Balení
Safe pack na 10ks
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...